Eksperci: Apple się kończy. Musi znaleźć inną niszę

Eksperci: Apple się kończy. Musi znaleźć inną niszę

Fot. confidentjohn / flickr.com / CC

W opinii ekspertów, Apple dążąc do dywersyfikacji swoich źródeł dochodu, wejdzie w niedalekiej przyszłości na rynki rzeczywistości wirtualnej i motoryzacyjny. Według firmy, jej obecne produkty nie gwarantują wzrostu zysków w przyszłości.

- W ostatnim kwartale Apple zanotowało rekordowe wyniki sprzedaży i imponujący zysk, problem leży jednak w tym, że firma nie spodziewa się kolejnych wzrostów w przyszłości. Apple stoi iPhone'm. Telefony odpowiadają za 68 proc. biznesu spółki. Jeśli nie pojawi się np. tańszy model, który będzie w stanie podbić mniejsze rynki, a iPhone 7 nie zachęci do wymiany smartfonów obecnych użytkowników, to Apple będzie miało kłopoty - komentuje Paweł Okopień z iMagazine.

Paweł twierdzi, że dzisiejszy gigant technologiczny może paść ofiarą swojego sukcesu, sukcesu iPhone'a. Giełda nie patrzy na to, co dzieje się dziś, ale na to, co może wydarzyć się w przyszłości. Bez nowości, bez zaskoczeń, bez prawdziwych innowacji, era kolejnych wzrostów nie nadejdzie.

W jego opinii, w dłuższej perspektywie firma z Cupertino zdecyduje się wkroczyć na zupełnie nowy rynek. W sytuacji, gdy jeden produkt (iPhone) generuje dziś prawie trzy czwarte zysku Apple, dywersyfikacja przychodów wydaje się być koniecznością. - Pozytywnym faktem jest rosnąca wartość usług sprzedawanych przez firmę, tylko w minionym kwartale Apple Music, iCloud, App Store wygenerowały 5,5 mld dol. przychodu. Jednak Apple to firma przede wszystkim produktowa i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach będzie musiała poszukać nowego kluczowego produktu, który zapewni dalsze wzrosty - dodaje.

Sytuacja rynkowa całej branży tabletów, wskazuje, że takim produktem nie będzie iPad. IDC informowało, że w trzecim kwartale 2015 r. branża ta w skali globalnej skurczyła się aż o 12,6 proc. Pomimo wprowadzenia w ubiegłym roku kolejnej, dobrze ocenianej przez ekspertów i konsumentów, generacji iPada Mini, a także iPada Pro, także w ostatnim kwartale firma zanotowała spadek sprzedaży swoich tabletów.

Okopień sądzi, że - choć iPady notują drastyczne spadki - nie powinniśmy bić na alarm. Przede wszystkim dlatego, że cykl życia tabletów jest dużo dłuższy niż iPhone'ów. iPady to nowekomputery, wciąż świetnie sprzedające się komputery. Ponad 16 mln egzemplarzy w kwartał to świetny wynik, choć nie można na nim opierać przyszłych sukcesów firmy.

- Trzeba pamiętać, że w tej chwili na świecie żyje miliard aktywnych użytkowników systemu iOS, Apple Watch, Apple TV, komputerów Mac z OS X. To potężna baza klientów, którzy w dużej mierze są bardzo lojalni marce i mogą być zainteresowani zupełnie nowymi produktami z logo nadgryzionego jabłka - przypomina ekspert.

Coraz więcej komentatorów wskazuje na możliwość opracowanie przez Apple autonomicznego i elektrycznego samochodu. Redaktor także dopuszcza taką możliwość, nie wyłączając przy tym podjęcia przez firmę prac np. w obszarze rozwiązań dla rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Dowiemy się wkrótce, czy będzie to wirtualna rzeczywistość, czy też samochód.

apple, mac, iphone, macbook, ipad, iphone 7, apple car
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2017-09-26 15:48
Nie kończy się, a wiesz dlaczego? Bo robi produkty BARDZO DOBRE jakościowo. W zalewie awaryjnych i wieszających się Androidów iPhone wciąż wygrywa. To telefon, który przez lata działa płynnie. Jak dla mnie nie muszą być specjalnie innowacyjni - na nowości polecą głównie gadżeciarze i tzw. gimbaza. Większość ceni sobie bardziej funkcjonalność i niezawodność niż to by telefon tańczył, śpiewał i gotował.

Taką tezę mógł postawić ktoś, kto w życiu nie korzystał z żadnego sprzętu tej firmy. A dobrze wiem co mówię, bo kiedyś nie korzystałem i cisnąłem po Apple'u dokładnie w ten sam sposób. Odkąd używam ich sprzętów to widzę, że tu nie chodzi tylko o popularność, modę czy jabłuszko. To po prostu porządne produkty na wiele lat.
agzone
46.134.149.* 2017-09-14 14:09
Myślę, że takie rzeczy i tak zweryfikuje rynek. Całkiem inna sprawa, że kolejne produkty Apple nie są jakieś rewolucyjne a i tak sprzedają się na pniu z uwagi na markę.