Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Elektrownie, elektrociepłownie i spalarnie - energetyczne inwestycje w 2016

Elektrownie, elektrociepłownie i spalarnie - energetyczne inwestycje w 2016

Rok 2016 przyniesie kontynuację prac przy trzech największych blokach węglowych, a także powinien oznaczać zakończenie realizacji trzech jednostek gazowych. Bieżący rok może być kluczowy także dla kilku nowych projektów, w tym dotyczących spalarni odpadów.

Pośród dużych bloków opalanych węglem kamiennym najbliżej ukończenia znajduje się inwestycja w Kozienicach (1075 MW), której oddanie do eksploatacji ma nastąpić w drugiej połowie 2017 r.

Według ostatnich informacji zaawansowanie prac przekroczyło 70 proc. Enea Wytwarzanie warte 5,1 mld zł netto przedsięwzięcie zleciła konsorcjum Mitsubishi Hitach Power Systems Europe (MHPSE), Polimex-Mostostal.

Druga pod względem zaawansowania (zbliża się do 30 proc.), ale największa pod względem wartości (9,4 mld zł netto) i mocy (2x900 MW) jest budowa nowych bloków w Elektrowni Opole.

Bloki w Opolu dla PGE GiEK realizuje konsorcjum Rafako (zakres podzlecony w całości Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa. Blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 r

Na ok. 10 proc. można szacować zaawansowanie prac na budowie bloku 843 MW w Elektrowni Jaworzno. Wartość kontraktu realizowanego przez Rafako to 4,4 mld zł netto. Tauron Wytwarzanie oczekuje przekazania bloku do eksploatacji w pierwszym kwartale 2019 r.

Pod koniec 2015 r. podpisano aneks do umowy na blok 450 MW w Elektrowni Turów, który ma być opalany węglem kamiennym. Aneks wydłuża termin realizacji o dziewięć miesięcy - do końca kwietnia 2020 r. i zwiększa wartość umowy o 280 mln zł - do 3,53 mld zł netto.

PGE GiEK aneks do umowy z konsorcjum MHPSE, Budimex i Tecnicas Reunidas zawarło z uwagi na potrzebę dostosowania jednostki do zaostrzających się norm środowiskowych. Przeprojektowanie obiektu powinno pozwolić pracom na budowie ruszyć pełną parą.

W październiku 2016 r. powinna zostać oddana do użytku nowa elektrociepłownia w Kędzierzynie-Koźlu, którą na zamówienie Grupy Azoty ZAK realizuje Rafako. Jednostka na węgiel kamienny o mocy 25 MW jest warta 320 mln zł netto, a zaawansowanie prac przekroczyło 60 proc.

W drugim kwartale 2016 r. ma zostać w pełni zostać blok gazowo-parowy o mocy 463 MW we Włocławku, który dla PKN Orlen za 1,1 mld zł netto buduje konsorcjum SNC-Lavalin Polska oraz General Electric. Pozytywnie zakończył się już rozruch turbiny gazowej. Pierwotnie siłownia miała być gotowa pod koniec 2015 r.

Większe opóźnienie ma budowa bloku gazowo-parowego 449 MW w Stalowej Woli. Według ostatnich informacji, jednostka zostanie oddana do użytku prawdopodobnie rok po pierwotnie planowanym terminie, czyli w połowie 2016 r.

Warty 1,6 mld zł netto kontrakt realizuje Abener Energia. Zamawiającym jest spółka Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której po 50 proc. udziałów mają Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika.

W marcu 2016 r. ma zostać oddany do użytku blok gazowo-parowy 138 MW w Elektrociepłowni Gorzów. Obiekt za 572 mln zł netto dla PGE GiEK buduje Siemens.

W czerwcu 2016 r. mija termin realizacji bloku 58 MW na węgiel kamienny w Zakładzie Wytwarzania Tychy (dawna EC Tychy). Obiekt za 592,5 mln zł netto dla Tauronu Wytwarzanie buduje Elektrobudowa.

2016 będzie też rokiem realizacji dwóch projektów PKN Orlen w Płocku - bloku gazowo-parowego 596 MW oraz turbozespołu parowego 69 MW dla istniejącej elektrociepłowni zakładowej.

Wykonawcą pierwszego zadania jest Siemens, a jego wartość wynosi ok. 1,3 mld zł netto. Natomiast drugie przedsięwzięcie realizuje Doosan Skoda Power za kwotę ok. 100 mln zł netto.

Termin ukończenia pierwszego kontraktu mija w grudniu 2017 r., a w przypadku drugiego jest to listopad 2017 r. Ponadto PKN Orlen przymierza się do budowy małej jednostki kogeneracyjnej w Trzebini (7 MW).

W 2016 r. powinna zostać ukończona budowa dwóch ostatnich spalarni odpadów komunalnych - w Poznaniu i Szczecinie. W 2015 r. zakończono już realizację projektów w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie i Krakowie.

W Poznaniu zakład za 590 mln zł netto powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerem prywatnym miasta jest Sita Zielona Energia. Planowana moc przerobowa to 210 tys. ton odpadów rocznie.

Zaawansowanie budowy w ubiegłym miesiącu wynosiło 92 proc., a rozruch gorący obiektu ma ruszyć w kwietniu 2016 r. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum Hitachi Zosen Inova oraz Hochtief.

Natomiast miejska inwestycja w Szczecinie potrwa niemal o rok dłużej. Spalarnię o planowanym przerobie 150 tys. ton rocznie buduje Mostostal Warszawa.

Obiekt miał być gotowy do końca 2015 r. Nowy termin, według podpisanego w ubiegłym miesiącu aneksu, to 10 grudnia 2016 r. Wartość umowy

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie