Festiwal Robotyki Robocomp. Główna atrakcja - zawody robotów [WIDEO]

Festiwal Robotyki Robocomp. Główna atrakcja - zawody robotów

Fot. PrntScreen z YouTube

Jutro widzowie będą mogli zobaczyć roboty między innymi w walkach sumo i konkurencji poruszania się w labiryncie.

Festiwal organizowany po raz piąty w Akademii Górniczo-Hutniczej jest wzorowany na podobnych wydarzeniach odbywających się w europejskich uczelniach.

Zobacz zwiastun jednej z poprzednich edycji imprezy:

- To impreza kierowana do dorosłych zajmujących się lub zafascynowanych robotyką i automatyką oraz do dzieci, które same próbują tworzyć własne konstrukcje lub dopiero zaczynają się interesować techniką i być może właśnie na festiwalu złapią bakcyla robotyki - powiedział Miłosz Mach z organizującego wydarzenie Koła Naukowego Integra AGH. Dodał, że dla studentów to szansa na pokazanie własnych umiejętności przed potencjalnymi pracodawcami.

Do rywalizacji w zawodach zgłoszonych zostało ponad 100 robotów. Najmniejsze z nich mają wymiary 2,5 na 2,5 cm, największe 20 cm na 20 cm i wagę ok. 3 kg.

Do udziału w zawodach zgłosiło się kilkadziesiąt zespołów z całej Polski oraz kilka ekip zagranicznych - są zespoły studenckie, ale także drużyny ze szkół średnich, gimnazjów, a nawet szkół podstawowych.

Rozegranych zostanie dziesięć konkurencji polegających m.in. na wypchnięciu przeciwnika z ringu (sumo), podążaniu za czarną linią, pokonaniu labiryntu czy wyścigu na torze z przeszkodami. Będzie też kategoria freestyle, w której zawodnicy będą prezentować najbardziej szalone konstrukcje.

- W zawodach tych liczy się pomysłowość konstruktorów i dobrze napisane oprogramowanie robotów - mówił Mach. Zgodnie z regulaminem zawodów robot musi działać w pełni autonomicznie.

Sesja kwalifikacyjna zawodów odbędzie się w gmachu głównym - A0 AGH, a finał zawodów po południu w budynku U2. Wstęp jest wolny. Atrakcją dla dzieci będą warsztaty robotyki. Zaplanowano także pokazy profesjonalnych robotów oraz technologii firm związanych z robotyką, elektroniką i automatyką. Organizatorem festiwalu jest Koło Naukowe Integra działające przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie