Gaz napędza segment rur

Miliardowe inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej budzą nadzieję na wzrost popytu w segmencie rur bez szwu. Trwa budowa gazociągów o łącznej długości 1000 km, a inwestycje w tworzenie kolejnych sieci o takiej długości mają ruszyć w przyszłym roku. Dla firm z segmentu rur bez szwu to okazja do sporego wzrostu obrotów.

Produkcja i zużycie jawne rur bez szwu w Polsce rosną do 2009 roku, kiedy nastąpiło załamanie rynku. Produkcja ucierpiała wówczas niezbyt mocno, ale kilkudziesięcioprocentowy spadek jawnego zużycia spowodował mocny spadek importu.


W roku 2009 wyprodukowano w Polsce 150,8 tys. ton rur bez szwu, rok później już 158,2 tys. ton, a w roku 2011 na koniec listopada wielkość produkcji przekroczyła 165 tys. ton. Jawne zużycie w tym samym czasie wzrosło ze 186 tys. ton do 216,9 tys. ton.

Mimo spowolnienia gospodarczego firmy branży stalowej spodziewają się utrzymania wielkości rynku rur bez szwu na poziomie ubiegłego roku. Branżę ratuje rządowy program rozbudowy infrastruktury przesyłowej.

Rząd zapowiada inwestycje w infrastrukturę gazową za co najmniej 18 miliardów złotych. Inwestycje o wartości 9,9 mld złotych już trwają. Obok terminala LNG i zwiększenia pojemności magazynów gazu obejmują one budowę sieci gazociągów przesyłowych o łącznej długości 1000 km. Kolejne inwestycje o łącznej wartości 8,9 mld złotych, planowane w drugim etapie rozbudowy infrastruktury, to m.in. następne gazociągi o długości 1330 km.

Dla wielu dystrybutorów stali te plany stanowią coraz stabilniejszą odskocznię od kłopotów w innych sektorach gospodarki. Jacek Rożek, wiceprezes i współwłaściciel firmy Bowim przyznaje, że dobre perspektywy rynku rur pozwalają zredukować straty wywoływane mniejszym

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie