Gaz w Polsce. Ministerstwo podnosi oczekiwania

Gaz w Polsce. Ministerstwo podnosi oczekiwania

Fot. Christian Lagereek.
Fahraeus/Dreamstime.com
Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje zwiększenia własnego wydobycia gazu, co w 2019 roku ułatwiłoby renegocjacje umowy z Gazpromem - poinformował na konferencji Gaz łupkowy - nadzieje i oczekiwania minister skarbu, Mikołaj Budzanowski.

- W 2019 r. rozpoczną się dyskusje dotyczące renegocjacji kontraktu gazowego z Gazpromem. Musimy wówczas mieć możliwości zwiększenia wydobycia własnego, by poprawić naszą pozycję negocjacyjną. Kluczem powodzenia wydobycia gazu z łupków jest rynek - powiedział Budzanowski.

- Musimy tworzyć rynek - myślę tu o chemii, elektroenergetyce, petrochemii i eksporcie, bo na dziś w Polsce nie bylibyśmy w stanie go konsumować - dodał.

Budzanowski poinformował, że resort rozpoczyna prace nad projektem budowy terminalu do skraplania gazu na eksport.

- Rozpoczynamy prace nad projektem budowy terminala do skraplania gazu na eksport. (...) W ciągu 2 lat będziemy wiedzieć, jaki jest potencjał wolumenów wydobycia - powiedział.

W połowie marca minister informował, że na przełomie 2014 i 2015 roku realne jest wydobycie gazu łupkowego w kraju na poziomie 0,5 mld - 1 mld m sześc. Dodał wtedy, że jednocześnie resort powinien rozpocząć przygotowywanie infrastruktury, którą tworzy się wokół wydobycia gazu z łupków, czyli gazociągów i nowego terminalu gazu skraplającego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie przyznają: Tusk nas nastraszył
Według rosyjskiej prasy polski rząd wykorzystuje argument gazu łupkowego negocjując ceny z rosyjskim koncernem.
To może ograniczyć wpływy Rosji w Europie
Gaz łupkowy może zmniejszyć zależność Europy od dostaw gazu z Rosji i ograniczyć rynkowe i polityczne wpływy Gazpromu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i państwach bałtyckich.
"Gaz łupkowy korzystny dla środowiska"
Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski uważa, że Unia nie może zablokować wydobycia w Polsce.
gaz
PAP
Czytaj także
Polecane galerie