Główne zadania dla nowego zarządu Gaz-Systemu

Główne zadania dla nowego zarządu Gaz-Systemu

Chociaż w nowy rok Gaz-System wkroczył z całkiem nowym zarządem, to nie należy się spodziewać rewolucji w planach inwestycyjnych spółki. Priorytety dla firmy pozostają te same.

Czytaj także: Nowy zarząd Gaz-Systemu. Duże zmiany także w radzie nadzorczej

Najważniejszym zadaniem pozostaje dokończenie inwestycji w Świnoujściu. Choć w połowie grudnia do Świnoujścia zawinął pierwszy statek z LNG, to inwestycja wciąż nie jest całkowicie ukończona.

Komercyjna eksploatacja terminalu LNG w Świnoujściu rozpocznie się w połowie przyszłego roku. 31 maja 2016 r. to data graniczna. Do tego dnia operator terminalu LNG powinien uzyskać ostateczne pozwolenia na użytkowanie. I za to będzie odpowiedzialny m.in. nowy zarząd Gaz-Systemu (spółka Polskie LNG zarządzająca gazoportem jest pod kontrolą właśnie Gaz-Systemu).

Czytaj także: Zmiana w zarządzie Polskiego LNG

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie i największa w basenie Morza Bałtyckiego. Będzie mógł przyjmować 5 mld m sześc. gazu rocznie i 7,5 mld, jeżeli zostanie wybudowany kolejny, trzeci zbiornik. To połowa naszego zużycia gazu. 

Ewentualna rozbudowa jest o tyle ważna, że jeszcze wzmocni nasze bezpieczeństwo gazowe i możliwość dywersyfikacji kierunków dostaw "błękitnego paliwa". Tu nasz kraj ma się czym pochwalić.

W 2009 roku z Unii Europejskiej mogliśmy sprowadzić jedynie 1 mld m sześc. gazu rocznie, w 2015 - już 10,2 mld. Biorąc pod uwagę, że

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie