Inwestujcie w Irak


Polski biznes z powodzeniem atakuje zagraniczne rynki. Sięgamy po odległe regiony Afryki i Azji, czy teraz przyszła pora na Irak?

W Ministerstwie MSZ odbyło się spotkanie ministrów Polski i Iraku - Mam nadzieję, że polski biznes bardziej zainteresuje się Irakiem. W tym celu wysyłamy tam misje gospodarcze - również w tym celu otworzyliśmy polski konsulat w Irbilu - powiedział minister Radosław Sikorki. Tematem przewodnim całego spotkania była oczywiście kwestia ożywienia polsko-irackich stosunków handlowych, a także zachęcenie do inwestowania w Iraku.

Poruszano również inne niezwykle ważne zagadnienia, między innymi sprawę dwustronnej współpracy traktatowej oraz sytuacji chrześcijan w Iraku, a także problem rozwoju wydarzeń w Syrii. Przede wszystkim jednak minister Zebari nakłaniał naszych polskich przedsiębiorców do inwestowania w Iraku - Drzwi Iraku są otwarte dla polskich firm i biznesu, zarówno w obszarach rolnictwa, infrastruktury czy energetyki. Już dawniej polska wiedza i ekspertyzy pomagały budować iracką infrastrukturę w latach 70. i 80. Zależy nam na tym by tą bliską przyjaźń z Polską stale utrzymywać - zachęcał.

Pomimo wciąż trudnej sytuacji w Iraku minister Sikorki stwierdził, iż klarują się tam już dobre warunki dla biznesu. Wspomniał również o istniejącym wciąż irackim zadłużeniu wobec naszego kraju. - Irak staje się coraz zamożniejszym krajem. Mamy nadzieję, że będzie go niebawem stać na zapłacenie za drogi i fabryki, które zbudowali Polacy w przeszłości - ocenił minister. W odpowiedzi Zebari zapewnił, że jego kraj nie chce by ta kwestia dłużej stanowiła zaporę w naszych kontaktach i jest przekonany o tym, że korzyści jakie czekają na polskich inwestorów, są znacznie wyższe niż dług Iraku w stosunku do Polski. - Zamierzamy także rozwijać różne inne formy współpracy, o czym zadecyduje spotkanie polsko-irackiej komisji mieszanej już na początku 2014 roku - podsumował polski szef resortu spraw zagranicznych.

Źródło i Foto : MSZ

Magdalena Pachura

rynek, inwestycje, inwestor, dług, pkb, gospodarka, wzrost gospodarczy, handel, biznes, rozwój, irak, msz, afryka, innowacje, azja, radosław sikorski, ministerstwo spraw zagranicznych, aktualności, energia-pl.pl, stosunki handlowe
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie