Koniec z fałszywkami


Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Nowe pieniądze trafią do obiegu w kwietniu 2014 r.

Podczas oficjalnej prezentacji Narodowy Bank Polski pokazał banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Zmodernizowano zabezpieczenia widniejące na nich. Mimo, że projekty graficznie nie zmieniły się zastosowanie nowych rozwiązań ochronnych spowoduje, że zauważymy pewne różnice. NBP podjęło decyzję, że na razie banknot o nominale 200 zł nie będzie zmieniany - Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym - mówił prof. Marek Belka, Prezes NBP.

Banknoty, którymi posługujemy się na co dzień zostały wprowadzone do obiegu w 1995 r. Autorem wizerunków władców polskich widniejących na nich jest Andrzej Heidrich. W przyszłym roku pierwszy raz będą ulepszane, fałszerstwa w Polsce zdarzają się niezwykle rzadko, jednak postęp technologiczny wymusił na NBP modernizację zabezpieczeń widniejących na banknotach. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gotówkowego w przyszłości. Zwiększanie bezpieczeństwa pieniędzy banki centralne realizują cyklicznie średnio co 8 lat. Na nowych banknotach odkryto znak wodny, wprowadzono farbę opalizującą i ulepszono zabezpieczenie recto-verso.

Narodowy Bank Polski zapowiedział, że zorganizuje kampanię informacyjną "Bezpieczne Pieniądze", która będzie miała na celu przygotowanie wszystkich na wprowadzaną zmianę. Jednym z elementów projektu jest bezpłatna aplikacja na urządzenie mobilne "NBP Safe" , w której zostaną zaprezentowane nowe zabezpieczenia wprowadzone na banknotach, a także tabela kursów NBP.

Źródło i Foto: NBP

Magdalena Pachura

nbp, gospodarka, pieniądze, przemysł, fałszerstwo, innowacje, zabezpieczenia, bank centralny, kursy walut, marek belka, banknot, aktualności, andrzej heidrich, energia-pl.pl, bezpieczne pieniądze, nbp safe, obieg gotówkowy, władcy polscy, znak wodny
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2013-09-25 10:49
miejmy nadzieje ze jednak polacy nie okaza sie jak zawsze najelszymi kombinatorami i nie beda odrazu produkowac podrobki, mimo wszystko wiele czasu jescze minie zanim cala waluta zostanie wymieniona