Kryzys we Francji. Pałac Elizejski wyprzedajeczęść win ze swojej piwnicy

Kryzys we Francji. Pałac Elizejski wyprzedajeczęść win ze swojej piwnicy

Fot. Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr

Pałac Elizejski, siedziba prezydenta Francji, wyprzeda na aukcji w ostatnich dniach maja jedną dziesiątą zasobów swej piwnicy z winami - od butelek Petrus z 1990 roku za 2,2 tys. euro za sztukę po najskromniejsze wina w cenie 15 euro.

Na zdjęciu prezydent Francji Francois Hollande

Na aukcję trafi 1.200 butelek, czyli 10 procent piwniczki prezydenta Francji - poinformował w komunikacie dom aukcyjny Druot w Paryżu. Wina przeznaczone do sprzedaży, przygotowane przez specjalistkę Virginie Routis, pochodzą głównie z Burgundii, Bordeaux, Alzacji, Doliny Loary i Doliny Renu.

- Wszystkie te wina były podawane na stół prezydenta Francji i towarzyszyły najważniejszym momentom historycznym V Republiki - podkreślili przedstawiciele Druot.

Utworzone w 1947 roku piwnice w Pałacu Elizejskim należą do najbardziej prestiżowych piwnic z winami na świecie. Pałac Elizejski zapewnił, że w dobie kryzysu kupuje wina w skromniejszej cenie, a nadwyżkę przekazuje do budżetu państwa.

Czytaj więcej o sytuacji we Francji w Money.pl
Ogromne bezrobocie! Padł rekord z 1997 r.
Najdotkliwiej wzrosło bezrobocie wśród osób powyżej 50. roku życia. W tej kategorii zwiększyło się o 1,1 proc. w skali miesięcznej i aż o 15,2 proc. w skali rocznej.
Hollande bierze się za finanse polityków
Francja zamierza w zdecydowany sposób rozprawić się z fałszerstwami podatkowymi części polityków. Kroki w tym kierunku zapowiedział prezydent Francois Hollande.
To najgorszy prezydent? Nie ma już szans
Jedynie jedna trzecia ankietowanych Francuzów, którzy deklarują, że są praktykującymi katolikami, ma dobrą opinię o Francois Hollandzie.
aukcja, francja, kryzys, wino, francois hollande
PAP
Czytaj także
Polecane galerie