Maroko to dla polskich eksporterów drzwi do Afryki

Maroko to dla polskich eksporterów drzwi do Afryki

Strategiczne położenie na styku kontynentów, niskie obciążenia podatkowe oraz bardzo przyjazne środowisko gospodarcze sprawiają, że dla polskich eksporterów Maroko jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków na świecie. Eksperci Banku Zachodniego WBK wskazują, że polscy przedsiębiorcy powinni traktować ten kraj jako przyczółek do ekspansji biznesowej w Afryce Północnej i nie tylko.

Bank Zachodni WBK prowadzi projekt poświęcony najbardziej perspektywicznym rynkom eksportowym, na których z racji przynależności do Grupy Santander może zapewnić polskim firmom unikalne wsparcie w ekspansji zagranicznej. Dotychczas odbyły się spotkania tematyczne poświęcone Hiszpanii, Portugalii, Chile, Meksykowi, a w ostatnim czasie również rynkom afrykańskim - Angoli i Maroko.

Maroko jest według ekspertów BZ WBK najciekawszym rynkiem dla polskich firm w Afryce Północnej. Istnieje kilka podstawowych czynników sukcesu na każdym rynku zagranicznym. Jednym z najważniejszych jest otoczenie biznesowe, w przypadku Maroka bardzo sprzyjające. Maroko ma duże ambicje i chce być gospodarczym liderem w regionie. Państwo stwarza coraz lepsze warunki dla biznesu i robi wszystko, aby przyciągać zagranicznych inwestorów. Równie ważnym warunkiem sukcesu ekspansji jest dobra znajomość lokalnego rynku i realiów, które na nim obowiązują. Z doświadczeń naszych klientów wynika, że zapewnia je pozyskanie wiarygodnego lokalnego partnera. Bardzo istotna jest również odpowiednia organizacja oraz zabezpieczenie finansowania inwestycji i bezpieczeństwa transakcji na zagranicznym rynku. My jako Bank Zachodni WBK, członek grupy Santander, oraz Bank Attijariwafa, nasz bank partnerski w Maroku, jesteśmy w stanie wspólnie zapewnić kompleksowe wsparcie w ekspansji zagranicznej firm na rynki afrykańskie. Bank AWB jest własnościowo powiązany z grupą Santander a dla nas to znakomity partner lokalny na rynku w Maroku i w krajach Afryki Północnej. Dzięki tej współpracy nasza oferta jest unikalna. Żaden inny bank w kraju nie jest w stanie zapewnić takiego wsparcia polskim firmom w Maroku i krajach Afryki Północnej - komentuje Robert Antczak, odpowiedzialny za rozwój Biznesu Międzynarodowego w Banku Zachodnim WBK.

Bank Attijariwafa (AWB) to jeden z największych banków afrykańskich; w wybranych krajach Afryki Północnej zajmuje zawsze miejsce w pierwszej trójce. Rozwijamy współpracę opartą przede wszystkim o bliskie kontakty i wymianę know-how. Wspólnie strukturyzujemy finansowe zabezpieczenia transakcji lub finansowanie inwestycji, które są dopasowane do potrzeb klientów a jednocześnie spełniają lokalne uwarunkowania tego rynku, np.: francuskojęzyczne gwarancje według wzorów obowiązujących w Maroku. Finansowanie inwestycji, finansowanie handlu, zabezpieczenie transakcji wymiany walut, gwarancje, akredytywy faktoring czy też międzynarodowy faktoring to tylko niektóre z rozwiązań, z których korzystają nasi klienci - dodaje Piotr Dylak, Dyrektor Zespołu Finansowania Handlu w Banku Zachodnim WBK.
Jeśli chodzi o otoczenie rynkowe, które sprzyja polskim firmom w Maroku, to w ostatnich latach kluczowe z punktu widzenia biznesu zagranicznego było stworzenie w tym kraju Komitetu ds. Otoczenia Biznesowego (CNEA), odpowiedzialnego za uproszczenie procedur i dostępu do informacji, modernizację prawa gospodarczego, poprawę ochrony własności intelektualnej, nowe prawo arbitrażowe i mediacji, nowe regulacje bankowe i uproszczenia administracyjne. Oprócz tworzenia atrakcyjnego środowiska prawno-administracyjnego Królestwo Marokańskie wprowadziło również dla przedsiębiorców zachęty, m.in. redukcję obciążeń podatkowych, fundusze przeznaczone na wsparcie inwestycji (np. Fundusze Promowania Inwestycji, Fundusz Hassana II), zachęty dla offshoringu czy system stref bezcłowych. Na terenie Maroka działają również Zintegrowane Parki Przemysłowe oraz Centrum finansowe Casablanca (Financial City).

Eksperci z Banku Zachodniego WBK podkreślają, że

 

czytaj więcej

portalspożywczy.pl
Czytaj także
Polecane galerie