Mikrosamolot pomoże żołnierzom. Zobacz go w akcji [WIDEO]

Mikrosamolot pomoże żołnierzom. Zobacz go w akcji

Fot. CyPhy Works

Badacze i inżynierowie z amerykańskiej firmy technologicznej CyPhy Works skonstruowali dwa typy mikrosamolotów - Extreme Access System for Entry (EASE) i kwadrokopter Persistent Aerial Reconnaissance and Communications (PARC). Oba mają wspomagać żołnierzy i służby ratownicze.

EASE jak na bezpilotowy samolot rozpoznawczy - UAV (Unmanned Aerial Vehicle) jest nietypowy. Poruszany silnikiem ze śmigłem pchającym, ma wysokość 40,6 cm, średnicę wirnika 30,5 cm. Porusza go silnik elektryczny o mocy szczytowej 400 W i roboczej 350 W, zasilany bateryjnie. Czas pracy ogniw litowo-jonowych wynosi 50 minut.

Zasięg mikrosamolotu jest niewielki - wynosi nieco ponad 300 metrów. Przyczyną jest sposób sterowania i pozyskiwania informacji z maszyny - aby uchronić się przed przejęciem sygnału lub zakłóceniami transmisji, EASE jest pilotowany i przekazuje informacje przy pomocy kabla światłowodowego.

Mikrosamolot może wznosić się do 91,5 m. Jest bardzo dobrze wyposażony w systemy optoelektroniczne - z przodu znajduje się kamera kolorowa wysokiej częstotliwości. Druga taka sama kamera ma obiektyw skierowany do dołu. Na górnej części maszyny może być także zamontowana kamera podczerwieni z obiektywem skierowanym na wprost.

EASE jest określany przez inżynierów z CyPhy Works mianem najbardziej manewrowego wśród samolotów bezpilotowych. Sterowany przez pilota za pomocą oprogramowania znajdującego się na laptopie z podłączonym joystickiem, może przelatywać przez okna i drzwi oraz wlatywać w większe otwarte rury - ogranicza go tylko zasięg kabla. Obraz z kamer jest przekazywany bezpośrednio na laptopa sterowania - może być także zapisywany na karcie pamięci flash.

Mikrosamoloty skonstruowane przez firmę CyPhy Works - EASE i PARC fot. CyPhy Works

Z kolei Persistent Aerial Reconnaissance and Communications (PARC), to mały kwadrokopter sterowany poprzez specjalna konsolę z joystickiem zwaną Ground Control Station (GCS). GCS jest połączony kablem miedzianym z kwadrokopterem, który jest zasilany z ziemi i przekazuje na swoją stację kontroli obraz z zamontowanych kamer.

Czytaj więcej Ten komputer zamontujesz w żarówce Oto komputer, który wyświetla obraz na powierzchni biurka. Można pracować na nim jak na ekranie dotykowym, przysłaniając poszczególne pola obrazu. Zobacz film! Ma on cztery silniki elektryczne heavy duty, które umożliwiają ciągłą pracę przez około 12 godzin, na wysokości do 320 m. PARC jest nieco większy niż EASE - ma długość 140 cm i wysokość 40,6 cm. Wyposażono go w kamerę wysokiej rozdzielczości z reflektorem podświetlającym oraz kamerę podczerwieni - stabilność platformy dla obu kamer zapewnia zamontowany na kwadrokopterze stabilizator żyroskopowy.

Obiema maszynami interesują się FBI, armia USA, jak i Department of Homeland Security, który chciałby włączyć te mikrosamoloty do wyposażenia ekip ratowniczych w USA. Zarówno PARC jak i EASE są obecnie jednymi z najtańszych UAV-ów.

wojsko, technologie, mikrosamolot, cyphy works
PAP
Czytaj także
Polecane galerie