Miliard euro na badania nad grafenem [GALERIA]

Miliard euro na badania nad grafenem

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Badania nad grafenem oraz projekt badań nad ludzkim mózgiem zostały wybrane przez Komisję Europejską jako projekty flagowe w ramach europejskiego programu Nowe Technologie i Technologie Przyszłości (FET). Wczoraj KE ogłosiła laureatów ogłoszonego w ramach programu FET konkursu, przeznaczając na każdy z tych projektów po miliardzie euro.

Projektem badań nad grafenem kieruje profesor Jari Kinaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa. W inicjatywę zaangażowanych będzie ponad 100 grup badawczych ze 136 głównymi badaczami, wśród których jest czterech laureatów Nagrody Nobla - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W skład konsorcjum realizującego ten flagowy projekt UE wchodzi zespół badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME). Zajmującym się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych i metalicznych zespołem kieruje dr inż. Włodzimierz Strupiński, który jest także współautorem programu badań w ramach zadania nr 1 Materiał, kluczowego dla realizacji całego projektu.

W Polsce badania nad zastosowaniem grafenu są finansowane m.in. w ramach programu GRAF-TECH realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Inwestowanie w najbardziej innowacyjne technologie i rozwiązania zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego, dlatego kierujemy środki publiczne na tak obiecujące projekty jak grafen - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Program GRAF-TECH już wzmocnił pozycję polskich naukowców i przedsiębiorców na rynku międzynarodowym, a teraz dzięki udziałowi ITME w unijnym projekcie flagowym mamy szanse stać się liderami w kluczowych obszarach techniki - dodaje prof. Barbara Kudrycka.

W październiku 2012 r. NCBR rozstrzygnęło konkursy na dofinansowanie projektów B+R, które zakończą się wdrożeniem wyników w gospodarce. Do instytucji naukowych i przedsiębiorców trafiło wówczas 650 mln zł. Beneficjentem większości rozdysponowanych środków w programie GRAF-TECH był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy, polski uczestnik grafenowego projektu flagowego.

Dają miliard euro na badania nad grafenem. Polacy pomogą
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
W ramach flagowego Projektu Grafenowego zostaną zbadane i wykorzystane wyjątkowe właściwości tego rewolucyjnego materiału węglopochodnego. Grafen cechuje się niezwykłym połączeniem właściwości fizycznych i chemicznych: jest najcieńszym z materiałów, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż miedź, jest 100-300 razy twardszy od stali i posiada wyjątkowe właściwości optyczne.

Dzięki uczonym europejskim stosowanie grafenu stało się możliwe w 2004 r., a substancja ta może stać się cudownym materiałem XXI w., podobnie jak było w przypadku tworzyw sztucznych w wieku XX. Jedną z form zastosowania ma być zastępowanie krzemu w wyrobach związanych z TIK.

W ramach drugiego z ogłoszonych wczoraj przez KE projektów flagowych powstanie największe na świecie urządzenie do stworzenia najbardziej szczegółowego modelu mózgu, służącego do badania funkcjonowania mózgu człowieka i w końcowym efekcie do opracowania indywidualnej terapii chorób neurologicznych i pokrewnych. Projektem kieruje profesor Henry Markram z Politechniki w Lozannie, a uczestniczą w nim naukowcy z 87 instytucji.

Badania nad ludzkim mózgiem jeszcze bardziej zaawansowane!
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA

Komisja Europejska będzie przez ponad 10 lat wspierać badania nad grafenem i ludzkim mózgiem jako inicjatywy przewodnie w dziedzinie FET za pośrednictwem swoich programów finansowania badań naukowych i innowacji. Stałe finansowanie przez cały czas trwania projektu będzie pochodzić z unijnych programów ramowych w zakresie badań naukowych i innowacji, głównie z programu Horyzont 2020 (2014–2020), który jest obecnie przedmiotem negocjacji w Parlamencie Europejskim i Radzie.

Horyzont 2020 to nowy program UE w dziedzinie badań naukowych i innowacji, przedstawiony przez Komisję jako część wniosku budżetowego UE na lata 2014–2020. W celu wzmocnienia badań naukowych i innowacji, stanowiących czynnik wzrostu i tworzenia miejsc pracy, Komisja zaproponowała ambitny siedmioletni budżet w wysokości 80 mld euro.

barbara kudrycka, grafen, fet, itme
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ass215
95.160.161.* 2013-02-03 00:25
ciekawe czy skończy się jak z blue rayjem, znowu nasi sprzedadzą za darmo patenty, a kasę robić będą inni
2013-01-30 15:34
Mogliby mi dać tą kasę!