Nadchodzi wzrost


Zbliżający się nowy rok przyniesie wyższy wzrost gospodarczy i lekkie ożywienie. Według ekspertów nie możemy niestety liczyć na znaczą poprawę sytuacji w gospodarce.

Nowy rok będzie korzystniejszy dla wzrostu gospodarczego. Według ekspertów zaobserwujemy lekkie ożywienie. Na znaczną poprawę jednak nie powinniśmy liczyć, takowa pojawi się w momencie, kiedy na horyzoncie pojawią się inwestycję, które przynoszą stałe miejsca pracy - Większość prognoz instytucji międzynarodowych, które pojawiały się do tej pory, były dla nas niekorzystne. Rzeczywistość przeważnie weryfikowała je in plus, czyli okazywała się lepsza od prognoz. I teraz też tak jest. Można powiedzieć, że 1,9 proc. wzrostu w III kwartale to niewiele, bo kiedyś było 5-7 proc., ale w ogóle cała Europa i cały świat wpada w pułapkę niskiego wzrostu - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Zdaniem ekonomistki prognozy dla krajów należących do strefy euro są znacznie bardziej pesymistyczne. Jak stwierdza Bank Światowy w raporcie "EU11 Regular Economic Report" gospodarka państw strefy euro zakończy rok spadkiem PKB o 0,5 proc. a następny przyniesie wzrost zaledwie 1,1 proc. Polska natomiast ma szansę na przekroczenie 2 proc. wzrostu PKB. Dynamika mogłaby przekroczyć nawet 3 proc. jednak ciągle brakuje inwestycji dających odpowiedni impuls - To inwestycje tworzą miejsca pracy, a nowe inwestycje nie powstaną, dopóki poziom zdolności produkcyjnych jest słabo wykorzystany, a to ciągle występuje. Bezrobocie to jest dżuma XXI wieku. Polska ma dwucyfrowe bezrobocie, około 13 proc., i brak większych szans na to, żeby zeszło do jednocyfrowego, chociażby 9 proc. To oznacza, że najcenniejszy potencjał, czyli ludzie, jest marnowany - mówiła ekspertka. Niestety nie możemy liczyć w I kwartale nowego roku na znaczne obniżenie stopy bezrobocia.

Źródło: Newseria

Magdalena Pachura

inwestycje, inwestorzy, pkb, gospodarka, bezrobocie, przemysł, bank światowy, ożywienie, innowacje, informacje, państwo, aktualności, energia-pl.pl, polskie towarzystwo ekonomiczne
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie