Nadzór budowlany to fikcja? Raport NIK

Nadzór budowlany to fikcja? Raport NIK

Fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Nadzór budowlany nie działa skutecznie - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Według inspektorów NIK, którzy przyjrzeli się funkcjonowaniu nadzoru, instytucji tej umyka zbyt wiele przypadków łamania prawa.

Najmocniej w raporcie NIK dostaje się powiatowym inspektorom nadzoru, którzy określani są jako najsłabsze ogniwo. Pozostają w konflikcie interesów - są uzależnieni od samorządów, których inwestycje jednocześnie kontrolują. - podkreśla NIK.

Nie monitorują prawidłowości rozpoczynanych inwestycji. Nie kontrolują, czy inwestorzy wykonują nałożone na nich postanowienia. Nie prowadzą starannie rejestrów i ewidencji, więc nie mają informacji ani o liczbie rozpoczynanych budów, ani o liczbie oddawanych do użytku obiektów. Najwięcej czasu zajmuje im prowadzenie postępowań administracyjnych, będących efektem skarg.

Jednak ich głównym zadaniem powinny być planowe kontrole sprawdzające prawidłowość i zgodność inwestycji z warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę. W 23 zbadanych przez NIK powiatowych inspektoratach zaledwie 32,5 proc. kontroli miało taki charakter. Większość (51,3 proc.) podjęta była w wyniku skarg. W pięciu powiatowych inspektoratach w ogóle nie prowadzono kontroli rozpoczętych budów.

Skuteczność i jakość prowadzonych przez nadzór budowlany kontroli często pozostawia wiele do życzenia. Np. w Grójcu kontrole wykonywały osoby niemające odpowiednich uprawnień budowlanych, a nawet niebędące pracownikami inspektoratu. W dwóch inspektoratach powiatowych (Leszno i Radom) żaden z pracowników nie miał upoważnień do nakładania kar w drodze mandatu. Z kolei w Człuchowie powiatowy inspektor kontrolował projekt instalacji swojego autorstwa.

NIK wykryła także uchybienia w pracy wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego. Połowa z nich nie sprawdzała działalności powiatowych inspektorów .Szczególnie groźna w skutkach mogła okazać się niefrasobliwość czterech wojewódzkich inspektorów, którzy nierzetelnie sprawdzali materiały budowlane szczególnie istotne dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Wycofują się z inwestycji. Przez urzędników
Firma FCC Construccion chce rozwiązać kontrakt na budowę obwodnicy Szczuczyna w ciągu drogi S61. Jej przedstawiciele twierdzą, że GDDKiA źle przygotowała dokumentację inwestycji.
Erbud rozbuduje Centrum Kliniczne we Wrocławiu
Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu: „Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu – Przylądek Nadziei "
NIK wytknął błędy, ale urzędnicy są zadowoleni
Kontrolerzy skrytykowali GDDiKA za kierowanie się kryterium ceny i nierzetelne weryfikowanie ofert. Drogowcy się cieszą.
inwestycja, nik, kontrola, budowa, nadzór budowlany
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2013-06-18 19:58 Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Obok mnie facio wywalił maszt antenowy /radioamator?/ wyższy niż sąsiednie domy! bez uzgodnienia i zgody sąsiadów! Powiadomienie nadzoru budowlanego pozostało, bez mrugnięcia organu, podobno po kolężeńsku!? W Polsce wszystko tak działa,[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
mirekUSA
68.255.109.* 2013-06-17 19:25
Nadzor w PO ? to kpina oni maja nadzor tylko nak PiS i premierem Kaczynskim reszte maja w d.....
HIL
79.186.63.* 2013-06-17 19:18
Zły nadzór budowlany, to budowanie z materiałów niewiadomego pochodzenia.
Zobacz więcej komentarzy (6)