Okea przejmie kontrolny pakiet udziałów w złożu Yme

Okea przejmie kontrolny pakiet udziałów w złożu Yme

Norweska spółka wydobywcza Okea podpisała z hiszpańskim koncernem Repsol umowę zakupu 60 proc. udziałów w złożu Yme na Morzu Północnym, w którym 20 proc. udziałów posiada także Grupa Lotos.

O zainteresowaniu tymi aktywami ze strony norweskiego podmiotu, powołanego do życia w 2015 roku, napisaliśmy po raz pierwszy w listopadzie ub.r. Teraz Okea poinformowała o dojściu do porozumienia z Repsolem i podpisaniu umowy przejęcia 60 proc. udziałów koncesji PL 316/316B na norweskim obszarze Morza Północnego, w skład której wchodzi złoże Yme.

Wartość transakcji nie została podana do publicznej wiadomości, a sama umowa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez norweskiego regulatora.

Warunkiem wejścia w życie kontraktu jest usunięcie ze złoża Yme wadliwej platformy wydobywczej, która nigdy nie rozpoczęła wydobycia, a także opracowanie przez Okea zaktualizowanego planu zagospodarowania złoża (PDO) i uzyskanie nań akceptacji norweskich władz.

Jak napisała Okea w oświadczeniu rozesłanym do mediów, transakcja stanowi ,,dużą okazję" do odblokowania zasobów ze złoża Yme. - Sądzimy, że złoże Yme ma potencjał do wytworzenia znaczących wartości dla swoich udziałowców. Jesteśmy zadowoleni z możliwości wspólnej pracy z firmą Repsol i innymi udziałowcami złoża, w celu odblokowania tych zasobów - powiedział dyrektor zarządzający Okea Erik Haugane.

W rozmowie z agencją Bloomberg szef Okea dodał, że jednym z potencjalnych sposobów na eksploatację złoża Yme jest wykorzystanie mobilnej platformy typu jack-up (samopodnośnej platformy z ruchomymi nogami), a najwcześniejszym możliwym terminem rozpoczęcia produkcji jest jesień 2018 roku. Przypomniał, że trzy czwarte inwestycji niezbędnych do rozpoczęcia wydobycia zostało już zrealizowane, wliczając

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie