Olsztyn: eksperci zajmą się pękającymi torami tramwajowymi

Olsztyn: eksperci zajmą się pękającymi torami tramwajowymi

Eksperci ocenią stan techniczny nowo położonych torów tramwajowych w Olsztynie i wskażą przyczynę ich pękania. W ostatnich dniach w stolicy Warmii i Mazur doszło do 3 awarii, które czasowo unieruchomiły komunikację tramwajową wprowadzoną kilkanaście dni temu.

Pod koniec roku mieszkańców Olsztyna zaczęły wozić na trzech liniach tramwaje - nowy środek transportu publicznego w mieście. Pasażerowie mogą korzystać z tras łączących osiedla południowe miasta ze śródmieściem, z dworcem kolejowym oraz z kampusem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Według władz miasta to właśnie nowo uruchomiona komunikacja tramwajowa obok autobusowej ma zachęcić mieszkańców Olsztyna do tego, by rzadziej korzystali z samochodów prywatnych.

W ciągu ostatnich kilku dni doszło jednak do przypadków pęknięcia szyn w pobliżu dużych osiedli - na ulicach Sikorskiego, Płoskiego, a we wtorek na ulicy Tuwima. Awarie te unieruchomiły tramwaje na kilka godzin, skrócono także trasy przejazdu.

Jak podała PAP we wtorek rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, w poniedziałek władze miasta spotkały się z wykonawcą odcinka, na którym doszło do awarii, podwykonawcą, który odpowiadał za spawanie szyn i inżynierem kontraktu, by ustalić, co mogło doprowadzić do pęknięć.

"Na pewno spowodowały je wahania temperatury, która w Olsztynie w ciągu kilku dni spadła z +15 st. C do - 13 st. C. Mimo to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. I dlatego za kilka dni zostanie zlecona ekspertyza, która - mamy nadzieję - odpowie na pytanie, dlaczego do tego doszło. Bo zgodnie z zapewnieniami firmy zajmującej się spawaniem, wszystkie reżimy wykonawcze zostały zachowane i nie doszło do nadtopienia szyn. Być może zawiniła jakość

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie