Opakowania żywności dla dzieci do zmiany. Unia wprowadza nowe przepisy

Opakowania żywności dla dzieci do zmiany. Unia wprowadza nowe przepisy

Fot. diego_cervo/iStock

Aby nie zniechęcać matek do karmienia piersią, na opakowaniach mleka w proszku w Unii Europejskiej nie będzie wolno umieszczać zdjęć niemowląt. To efekt nowych zasad dotyczących oznakowania żywności dla dzieci, przyjętych przez eurodeputowanych w Strasburgu.

Nadal dozwolone będą ilustracje umożliwiające łatwe rozpoznanie produktu oraz wyjaśniające sposób jego przygotowania.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów spożywczych, które skierowane są do określonych grup konsumentów, ale obowiązujące w Unii od ponad 30 lat przepisy są skomplikowane i mogą się na siebie nakładać. Dzięki decyzji przepisy te zostaną uproszczone, a produkty dla osób o szczególnych potrzebach będą wyraźnie odróżnione od standardowych.

Nowe zasady obejmują nie tylko produkty dla dzieci i niemowląt, ale też żywność dla osób chorych, niektóre suplementy diety i przetworzone produkty zbożowe.

- To ważne przepisy dla wszystkich rodzin, które wychowują małe dzieci, a także osób chronicznie chorych lub otyłych - powiedziała sprawozdawczyni PE, belgijska liberałka Frederique Ries.

Zadowolenie z decyzji Parlamentu Europejskiego wyraził komisarz ds. zdrowia Tonio Borg. - Unijne przepisy w sprawie żywności dla konkretnych grup konsumentów muszą być dostosowywane do zmian zachodzących na rynku - podkreślił. Dzięki decyzji eurodeputowanych pozbędziemy się przepisów, które już niczemu nie służą - dodał.

Większość zmian wejdzie w życie w 2016 roku. Dzięki temu producenci będą mieli czas na przystosowanie się do nich.

Czytaj więcej w Money.pl
1000 pierwszych dni dziecka jest najważniejsze
Dieta dziecka przez pierwsze trzy lata wpływa na całe życie.
Nadmiar napojów z kofeiną w czasie ciąży spowalnia wzrost płodu
Nawet mniej niż dwie filiżanki kawy z kofeiną wypijane dziennie przez kobietę w ciąży może spowalniać wzrost płodu i zwiększyć ryzyko, że dziecko urodzi się z małą masą ciała - wynika z pracy, którą publikuje pismo ,,BMC Medicine".
Amerykanie powoli rezygnują z fast foodów
W menu przeciętnego Amerykanina, 11 proc. kilokalorii spożywanych dziennie pochodzi z fast foodów. Ale to i tak o dwa procent mniej niż w poprzednich latach.
reklama, dieta, dziecko, ochrona zdrowia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie