Po co w górnictwie firmy zewnętrzne i outsourcing?

Po co w górnictwie firmy zewnętrzne i outsourcing?

Fot. Reporter
W górnictwie głównym powodem stosowania outsourcingu, korzystania z usług firm zewnętrznych oraz posiłkowania się tzw. body leasingiem jest chęć racjonalnego zarządzania kosztami pracy.

Firmy obce zatrudnia się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania prac, które nie są pracami rutynowymi, powtarzalnymi i posiadanie własnych specjalistów, często bardzo wysoko płatnych, których można w pełni wykorzystać jedynie przez część roku, jest zbyt kosztowne.


- Drugim oczywistym obszarem zlecania wykonania określonych zadań firmom zewnętrznym jest niewystarczająca ilość własnych pracowników - mówi dla portalu wnp.pl Arkadiusz Kawecki, dyrektor wykonawczy ds. Personalnych Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. - Korzystamy z usług firm zewnętrznych w obu wyżej wymienionych przypadkach.

Arkadiusz Kawecki wskazuje, że kolejnym obszarem korzystania z usług firm zewnętrznych są wszystkie te obszary działalności, którymi firma nie chce sama się zajmować.

W takich przypadkach mamy do czynienia z klasyczną formą outsourcingu polegającą na wydzieleniu całych obszarów działalności nie związanych bezpośrednio z ciągiem technologicznym lub wydzieleniu całych części stanowiących integralną część ciągu technologicznego.

- Przykładem pierwszego rozwiązania było wydzielenie z kopalni służb ochrony czy utrzymania czystości oraz wydzielenie części energetycznej - zaznacza Arkadiusz Kawecki. - Wszystkie wspomniane działania zostały w kopalni Silesia zrealizowane jeszcze przed momentem przejęcia kopalni przez PG Silesia. Jeśli zaś mowa o drugim obszarze outsourcingu, to w chwili obecnej w PG Silesia wszystkie prace w pionie operacyjnym są prowadzone w oparciu o własnych pracowników. Nie musi to oznaczać, że w przyszłości nie zostaną podjęte decyzje również w tym zakresie - podsumowuje Arkadiusz Kawecki.
Czytaj więcej w Money.pl
Górnicy dużo stracą? Czeka ich trudny rok
Zdaniem ekspertów, konieczne jest obniżanie kosztów produkcji i walka o konkurencyjność m.in. z węglem importowanym.
Coraz gorzej z produkcją. We Francji spadki
Spadek wyniósł aż o 2,7 procenta w ujęciu miesięcznym. Analitycy spodziewali się co najwyżej poziomu 1 procenta.
Ten rząd zdecyduje się na szokujące cięcia?
Aby zwiększyć konkurencyjność gospodarki, Francja powinna zredukować koszty pracy o 30 mld euro - twierdzi były szef koncernu aerokosmicznego EADS Louis Gallois.
górnictwo, koszty, przemysł
wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie