Polacy zwiększą trwałość żywności?

Polacy zwiększą trwałość żywności?

Fot. materiały prasowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Zespół pod kierownictwem prof. Zenona Foltynowicza (na zdj.) i dra Wojciecha Kozaka (na zdj.) z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opracował zupełnie nowy typ pochłaniaczy tlenu, który zapobiegać może szybkiemu psuciu się żywności. Przy jego produkcji wykorzystywane są nanotechnologie, w tym nanożelazo.


Pochłaniacz taki można by było umieszczać wewnątrz opakowania z żywnością jako saszetkę, pastylkę, wkładkę kartonową, folię czy nawet w formie warstwy wprowadzonej do uszczelki pod zamknięciem butelki czy słoika.


Fot: materiały prasowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

- Rocznie w Polsce marnuje się wiele milionów ton żywności, między innymi z powodu złego opakowania i przechowywania. Jednym z czynników istotnie obniżających jakość zapakowanych produktów spożywczych jest obecny w opakowaniach tlen. By się go pozbyć, stosuje się odpowiednie techniki pakowania, jednak żadna nie jest idealna. W związku z tym do żywności dodaje się przeciwutleniacze lub antyoksydanty - wyjaśnia w przesłanym PAP komunikacie Iwona Cieślik z Działu Marketingu UEP.

Jak poinformowano w komunikacie, od pewnego czasu jednym z istotnych trendów w badaniach jest poszukiwanie innych metod zabezpieczania żywności przed wpływem tlenu. W Japonii, USA i Europie Zachodniej od lat stosowane są różnej generacji pochłaniacze tlenu (organiczne, na bazie żelaza, na bazie polimerów). Jednak wykorzystywane w handlu pochłaniacze tlenu, oparte na sproszkowanym żelazie, aby były aktywne, wymagają katalizatora lub obecności wilgoci. Tymczasem na niektóre produkty wilgoć wpływa niekorzystnie.

Badania polskich naukowców nad pochłaniaczem tlenu trwały kilka lat. Wcześniej ten sam zespół opracował i opatentował już inne pochłaniacze, ale nowy jest udoskonalony. W odróżnieniu od pochłaniaczy wcześniejszych generacji nie wymaga ani katalizatora, ani wilgoci.

Nanokompozytowy pochłaniacz tlenu jest bezpieczny - stwierdzono, że nie przenika do pakowanego produktu, więc na pewno go wraz z nim nie zjemy. Więcej: dzięki niemu nie zjemy innych niekorzystnych substancji - dodatkową zaletą nanokompozytowego pochłaniacza opracowanego przez naukowców z UEP jest bowiem to, że zastępuje niektóre substancje typu E dodawane do żywności jako przeciwutleniacze lub antyoksydanty. Ponadto pochłaniacz opracowany przez naukowców z UEP może również znaleźć zastosowanie w pakowaniu produktów farmaceutycznych, kosmetyków, materiałów archiwalnych lub wyrobów elektronicznych, chroniąc je przed działaniem tlenu - napisano w komunikacie.

Wykorzystując środki z grantu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG, działanie 1.3.2.) autorzy zgłosili wynalazek do ochrony w systemie międzynarodowym PCT, europejskim EPO oraz w urzędach patentowych USA, Izraela i Japonii.

Profesor Zenon Foltynowicz i dr inż. Wojciech Kozak byli też uczestnikami programu TOP 500 Innovators - największego w historii programu szkoleniowego dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Obecnie wynalazcy prowadzą działania zmierzające do komercjalizacji pochłaniacza.

technologie, nanotechnologie, trwałość żywności, pochłaniacz tlenu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
76547654
62.141.211.* 2014-01-31 11:46
Lepsze przechowywanie żywności to niższe zyski dla rolnictwa.
WojtekSx
83.13.18.* 2014-01-31 09:09
"Przeciwutleniacze lub antyoksydanty" - gratuluję kompetencji i znawstwa tematu pani rzecznik UEP, a PAPowi równie kompetentnych redaktorów, którzy nie rozumieją kompletnie pojęć. To mniej więcej tak jakby napisać, że jako konserwant do żywności dodaje się sól kuchenną lub chlorek sodu.