"Powrót pasażerów do kolei" według ministra Nowaka

"Powrót pasażerów do kolei" według ministra Nowaka


- Ta kadencja jest kadencją kolejową. Kolej jest w centrum zainteresowania resortu - powiedział minister Nowak otwierając konferencję "Powrót pasażerów do kolei - plan działania", odbywającą się podczas 10. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2013.

Szef resortu transportu podczas przemówienia zapewnił, że losy kolei szczególnie leżą na sercu jemu i całemu ministerstwu. Minister już półtora roku temu postanowił, tak zmienić polską kolej by stała się atrakcyjna dla podróżnych. Aby osiągnięcie tego celu stało się możliwe, wdrożono procedury przyśpieszające realizacje inwestycji i przeprowadzono zmiany kadrowe. Wprowadzone zmiany zapewnią maksymalne wykorzystanie środków unijnych - Projekty PKP PLK nie są zagrożone. W nowej perspektywie na lata 2014-2020 środków na inwestycje liniowe i taborowe będzie jeszcze więcej, niż obecnie - zapowiedział Sławomir Nowak.

Nową politykę kolejową cechuje też szczególna dbałość o pasażera, który zostaje postawiony w centrum uwagi. Chodzi o to, by zapewnić jak najlepszy komfort podróży, a zarazem możliwie skrócić czas jej trwania. W tym celu kolej wprowadza innowacje i przeprowadza szeroko zakrojone modernizacje. W ciągu najbliższych dwóch lat na tory wyjadą nowe wagony i nowe pociągi IC klasy Premium. Mowa tu między innymi o Pendolino, które rozpoczną kursowanie prawdopodobnie już w 2014 roku. - Polacy zasługują na to, aby podróżować komfortowymi, nowoczesnymi pociągami, dlatego kupujemy pociągi klasy najwyższej - powiedział szef resortu transportu. Wspomniał także o trwających i nowo podejmowanych przez całe PKP inwestycjach, m.in. o zleceniu dla polskiej firmy Pesa Bydgoszcz S.A. o wartości ok. pół miliarda zł i nowo zakończonym przetargu na 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych, dostosowanych do prędkości 160 km/ godz. o wartości 1,5 mld, który wygrała firma Newag.

Minister zapewnił również o szczególnym zaangażowaniu w poprawę bezpieczeństwa na kolei, dlatego wszelkie działania podejmowane przez przewoźników podyktowane są dbałością o ten aspekt. Według Sławomira Nowaka jednym z ważniejszych wydarzeń w najbliższym czasie będzie debiut giełdowy PKP Cargo, wyznaczy on nowy trend w polskim kolejnictwie i stanie się naszą kolejową drogą do Europy - Wierzę, że PKP Cargo będzie skuteczną konkurencją na rynkach europejskich i stanie się naszym okrętem flagowym w transporcie kolejowym w Europie - powiedział.

Źródło: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Joanna Lipińska - Kaźmierska

akcje, inwestycje, giełda, pkp, przemysł, kolej, pkp cargo, konferencja, informacje, pasażer, pkp intercity, aktualności, pkp plk, lokomotywy, pendolino, pkp sa, transport kolejowy, energia-pl.pl, ministerstwo transportu budownictwa i gospodarki morskiej, bezpieczęnstwo, minister nowak, pociągi odporne na warunki zimowe, targi podwodna przygoda 2013, trako 2013
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie