Przedsiębiorstwom brakuje narzędzi IT do zarządzania produkcją

Przedsiębiorstwom brakuje narzędzi IT do zarządzania produkcją

Zmiany dynamiki produkcji przemysłowej, awarie i nieterminowe dostawy są poważnym problemem dla przedsiębiorstw produkcyjnych borykają się z problemami awarii i nieterminowych dostaw. 76 proc. przedsiębiorstw zmuszonych jest zmieniać plan produkcji z powodu awarii maszyn - wynika z badania firmy BPSC przeprowadzonych przez spółkę Marketer IT.

Po rekordowym marcu, w którym produkcja przemysłowa wzrosła o 8,8 proc. rok do roku, w kolejnych miesiącach dało się odczuć spowolnienie. W październiku wzrost produkcji wyniósł jedynie 2,4 proc., a z drugiej strony w listopadzie osiągnął 7,8 proc.  Te wahania to duży problem dla firm produkcyjnych, bo większość z nich nie jest przygotowana na błyskawiczną zmianę harmonogramu produkcji.

- Z badań wyłania się obraz przedsiębiorstwa, w którym planowanie produkcji sprowadza się do szybkiego reagowania na pojawiający się nagle brak zasobów. Wygląda na to, że firmy w niewielkim stopniu przewidują ich brak. Głównym wyzwaniem biznesowym staje się usprawnienie procesu planowania oraz zarządzanie awariami - tłumaczy Adam Stańczyk, analityk w firmie BPSC.

Według danych BPSC aż 76 proc. firm produkcyjnych zmuszona jest zmieniać plan produkcji z powodu awarii maszyn. Równie istotnym problemem jest nieterminowa realizacja dostaw surowców czy materiałów do produkcji. Skarży się na nią 67 proc. firm. Tyle samo przedsiębiorstw musiało zmodyfikować harmonogram produkcji z powodów tzw. "wrzutek produkcyjnych". Sporym problemem w planowaniu produkcji okazały się być "wąskie gardła" (46 proc.) oraz opóźnienia we współpracy, na które wskazało 34 proc. badanych. Z raportu

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie