Przekręt za miliony


Wspólne działania CBA i ABW opłaciły się, zatrzymano sześć osób zamieszanych w "pranie pieniędzy" i oszustwa podatkowe w obrocie paliwami. Na ich poczynaniach Skarb Państwa stracił wiele milionów.

"Pranie pieniędzy" i oszustwa podatkowe w obrocie paliwami, takie działania uszczupliły Skarb Państwa, o co najmniej 150 mln zł. Sześć osób zatrzymano w związku z zorganizowaną grupą przestępczą. Akcja przebiegła pomyślnie dzięki współpracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

Wśród zatrzymanych jest 44-letnia dyrektor, 39-letni dyrektor handlowy i 44-letni członek władz częstochowskiej firmy zajmującej się hurtową i detaliczną sprzedażą paliw. Dodatkowo ABW zatrzymało w tym samym czasie trzech właścicieli częstochowskich firm. Wszystkim po zakończeniu czynności procesowych zostały przedstawione zarzuty.

Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Niemiec. Działania zatrzymanych opierały się na "praniu pieniędzy", wystawianiu nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur. Dodatkowo zajmowali się przestępstwami karno skarbowymi polegającymi na uchylaniu się od podatku akcyzowego, VAT i opłaty paliwowej. W ujęciu pomogły czynności prowadzone przez pracowników lubelskiego wywiadu skarbowego, izby celnej z Łodzi, Katowic i Białej Podlaskiej.

Jak wykazało śledztwo zatrzymani sprowadzali z krajów Unii Europejskiej do Polski lub kupowali bezpośrednio na terenie kraju paliwa i nie płacili odpowiednich podatków. Według wstępnych szacunków ich działania uszczupliły Skarb Państwa na ok. 150 mln zł. CBA dokonało 18 przeszukań w trakcie, których zabezpieczyli dokumenty, samochód z urządzeniem do mieszania paliw i ponad 400 tys. zł w gotówce. Pobrano próbki paliw z czterech stacji benzynowych, a także zabezpieczono znajdujące się tam paliwo. Sąd aresztował zatrzymanych mężczyzn, wobec dyrektor zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł.

Źródło: cba.gov.pl

Joanna Lipińska - Kaźmierska

skarb państwa, podatek, ue, przestępstwo, gospodarka, pieniądze, unia europejska, faktura, paliwo, benzyna, bezrobocie, przemysł, litwa, łotwa, estonia, informacje, wywiad skarbowy, izba celna, centralne biuro antykorupcyjne, podatek vat, pranie brudnych pieniędzy, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, stacja benzynowa, prokuratura apelacyjna, opłata paliwowa, aktualności, prokuratura europejska, energia-pl.pl, niemiecy, obrót paliwami, sprzedaż paliwa
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie