Przemysł w Polsce opanowują roboty

Przemysł w Polsce opanowują roboty

Fot. RainerPlendl/iStockphoto

Albo robotyzacja, albo upadek. Polscy przedsiębiorcy powinni inwestować w roboty produkcyjne - wynika z opracowania Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową.

W tej chwili, zarówno w Polsce jak i na całym świecie najwięcej robotów pracuje w przemyśle samochodowym. Najmniej w przemyśle spożywczym. Z danych Instytutu wynika, że robotyzacja poprawia wydajność produkcji, konkurencyjność i bezpieczeństwo pracy.

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza, który współtworzył opracowanie, polski przemysł powinien się jak najszybciej zainteresować robotami - To może poprawić naszą konkurencyjność zwłaszcza teraz, kiedy poziom konkurencji w świecie jest większy i coraz trudniej wchodzić na nowe rynki, a takie wyroby, w których produkcji uczestniczą roboty, są niewątpliwie lepszej jakości. Odsetek braków czy pomyłek jest znikomy.

Konrad Grohs, który reprezentuje jednego z największych producentów robotów przemysłowych uważa, że firmy, które postawią na automatyzację, będą miały większe szanse na przetrwanie - Każda branża, która nie będzie automatyzowana zniknie. Obserwujemy teraz branże kosmetyczną, zakłady przenoszące produkcje z Niemiec, czy ze Stanów cztery lata temu. Już rozważają przeniesienie produkcji do Rosji czy do innych krajów gdzie jest tańsza siła robocza.

Z raportu Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową wynika, że najwięcej robotów pracuje w Azji, Australii i Oceanii - 54 procent. Na drugim miejscu uplasowała się Europa, a na ostatnim Afryka, gdzie według danych nie ma żadnych robotów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wiadomości z gospodarki strefy euro
Dane opublikował europejski urząd statystyczny Eurostat.
Ceny za prąd spadną? Jest szansa, ale...
Przedsiębiorstwa sprzedające prąd chcą utrzymania cen w drugiej połowie roku na niezmienionym poziomie, a Urząd Regulacji Energetyki widzi przestrzeń do obniżek.
Wzrosła produkcja samochodów. Liderem...
Chociaż sprzedaż samochodów w Europie nadal utrzymuje się na niskim poziomie, to w kwietniu można zaobserwować pierwsze zwiastuny powolnej zmiany trendu.
Rewelacyjne dane z niemieckiej gospodarki
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w marcu 2013 roku o 2,2 procent miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadły o 0,4 procent - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

produkcja, gospodarka, przemysł, roboty
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2013-05-22 15:55
I będzie coraz mniej miejsca dla ludzi...
2013-05-21 14:39
to chyba nornmlane ze technologia idzie do przeodu i roboty przejma wiekszosc obowiazkow. roboty to same plusy. pracuja zawsze idealnie z ta sama powtarzalnoscia, nie maja zwolnien, nie maja przerw, nie pija kawy, nie spozniaja sie do pracy
w.
79.190.209.* 2013-05-21 14:35
już 30 lat temu liberalni ekonomiści przedstawili prognoze że może wzrost PKB przy 60 % bezrobocia, a prace wykonują dla biznesmenów roboty. Ludzie ich nie interesują.
Zobacz więcej komentarzy (6)