Przewozy Regionalne w nowej odsłonie

Przewozy Regionalne w nowej odsłonie


Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej opracowało nowe rozwiązanie dla Przewozów Regionalnych. Z jednej spółki utworzone ma być kilka mniejszych.

W obecnej formie spółka nie działa jak należy, niestety notuje straty. Według ministerstwa nie jest rozwiązaniem tworzenie kolei wojewódzkich, ponieważ takie są często jeszcze droższe w utrzymaniu. Właścicielami Przewozów Regionalnych są wszystkie województwa. Samorząd mazowiecki i śląski przekazały spółkom wojewódzkim obsługę połączeń na swoim terenie. Natomiast Wielkopolska oraz Dolny Śląsk utworzyły spółki samorządowe, które przejęły część połączeń od Przewozów Regionalnych. Sytuację spółki pogarszają 44 mln straty w 2012 roku.

- Mamy świadomość, że spółka Przewozy Regionalne nie funkcjonuje najlepiej, ma duże trudności, które widzimy również jako nadzorujący PKP PLK, czyli zarządcę infrastruktury. Spółka nie reguluje swoich zobowiązań. Widzimy, że jakość usług jest słaba. Są tego również świadomi marszałkowie. Jesteśmy z nimi w dialogu- powiedział Newseri Andrzej Massel, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

W związku z tym pojawiła się propozycja podzielenia Przewozów Regionalnych na 5-6 mniejszych podmiotów, w celu zmniejszenia liczby właścicieli. Każda z takich spółek miałaby działać w kilku województwach. Taki projekt zyska poparcie Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Finansów. Poparcie resortu finansów liczy się w szczególności, ponieważ odmówiło ono w przyszłorocznym budżecie przewoźnikowi 1,2 mld złotych na oddłużenie i restrukturyzację. Marszałkowie województw chcą podziału Przewozów Regionalnych już od początku 2014.

- Najważniejsze jest dobro pasażerów. Przecież zapotrzebowanie na przewozy zawsze będzie występowało. Chcielibyśmy, żeby usług było nie mniej, a więcej, i żeby były lepszej jakości. Ponieważ formuła spółki, gdzie właścicielami jest aż 16 przedstawicieli samorządów nie sprawdza się, trzeba wypracować lepsze rozwiązanie- tłumaczy wiceminister transportu.

Źródło: Newseria

Joanna Lipińska - Kaźmierska

ministerstwo finansów, samorząd, przemysł, kolej, spółka, informacje, przewozy regionalne, województwo, aktualności, pkp plk, transport kolejowy, energia-pl.pl, ministerstwo transportu budownictwa i gospodarki morskiej, wiceminister transportu
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie