Redukcja broni atomowej. Sensacyjna propozycja Białego Domu

Redukcja broni atomowej. Sensacyjna propozycja Białego Domu

Fot. Goodvint/CC/Wikipedia
Radykalne redukcje amerykańskiego arsenału atomowego, które rozważa Biały Dom, będą ewentualnie możliwe dopiero po negocjacjach rozbrojeniowych z Rosją - wyjaśnili przedstawiciele administracji.

Agencja AP podała wczoraj wieczorem (czasu USA), że rząd amerykański rozważa redukcję arsenału jądrowego do poziomu 300-400 głowic. Byłaby to najniższa ich liczba od początków zimnej wojny pod koniec lat 40.

Wiadomość wywołała krótkotrwałą sensację i nieprzychylne komentarze w konserwatywnych mediach. Niektórzy prawicowi komentatorzy twierdzą, że administracja prezydenta Baracka Obamy nie docenia problemów obronności kraju.

Dzisiaj jednak Washington Post podał, powołując się na źródła rządowe, że wszelkie tego rodzaju cięcia nie są prawdopodobne do czasu wznowienia rozmów rozbrojeniowych z Rosją.

Negocjacje te zaś - jak powiedziała dyrektor wydziału kontroli zbrojeń w Departamencie Stanu Ellen Tauscher - nie nastąpią w tym roku ze względu na wybory prezydenckie w obu krajach.

Zawarty z Rosją układ START o redukcji strategicznych broni jądrowych zobowiązuje obie strony do zmniejszenia ich arsenałów do 1550 głowic. Traktat ten wszedł w życie w ubiegłym roku.

Czytaj więcej o zagrożeniu jądrowym w Money.pl
"Ta broń nie odgrywa już żadnej roli"
USA i Rosja powinny niezwłocznie rozpocząć rozmowy na temat usunięcia taktycznej broni jądrowej z baz wojskowych w Europie.
Za dwa lata zbudujemy super system obrony
Naukowcy chcą opracować prototyp taniego, mobilnego systemu nowej generacji do wykrywania ładunków i materiałów rozszczepialnych.
Ważny polityk nie wyklucza ataku na Iran
Wicepremier Izraela Mosze Jaalon powiedział, że możliwe jest zniszczenie podziemnych instalacji nuklearnych Iranu ukrytych w bunkrach.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wania wstania
94.75.114.* 2012-02-15 21:53
natomiast wyprodukowanie 400 pocisków NMD jest już calkiem realne.
mr.zlywilk
89.72.162.* 2012-02-15 20:45
Nie będzie czego bronić. Może wystąpić kilka wariantów użycia broni masowego rażenia przez USA:
- kontratak;
- atak prewencyjny - uprzedzający;
- atak konwencjonalny, niekonwencjonalną bronią;

W pierwszych dwóch przypadkach nie będzie zapewne czego bronić. Każdy kraj dysponujący bronią masowego rażenia, wrogi USA, jest przygotowany do kontrataku i ataku uprzedzającego. Najprawdopodobniej skutecznego ataku. Będzie można jedynie mścić się a później radośnie rzeźbić na zgliszczach tego co zostało.

Na trzeci wariant stany, jako demokratyczny kraj równości, braterstwa i sprawiedliwości nie pozwolą sobie.
szafa82
195.95.164.* 2012-02-15 20:31
rzeczywiście szok, zwłaszcza, że pierwszą głowicę atomową wyprodukowano w 1944 r., czyli z grubsza 72 lata temu (trochę jednak brakuje do tytułowych 80). Może się czepiam, ale misją zawodu dziennikarza jest rzetelne informowanie opinii publicznej. Tymczasem, poziom merytoryczny dziennikarzy sięga bruku, już nawet liczyć nie potrafią.
Zobacz więcej komentarzy (7)