Ropa i gaz w Algierii. Rząd zapowiada zwiększenie produkcji

Ropa i gaz w Algierii. Rząd zapowiada zwiększenie produkcji

Fot. lagereek/iStockphoto
Produkcja ropy i gazu w Algierii powinna ulec podwojeniu w ciągu 7-10 lat dzięki nowym złożom ze słabo jeszcze zbadanych obszarów - ocenił w Londynie algierski minister energetyki i przemysłu wydobywczego Youcef Yousfi.


W czasie konferencji Oil&Money 2013 Yousfi nie ujawnił szczegółów projektów, dzięki którym Algieria miałaby podwoić wydobycie, oświadczył jednak, że na wschodzie kraju - gdzie znajduje się większość znanych złóż - ciągle odkrywane są nowe.

Yousfi poinformował również, że Algieria zamierza zintensyfikować poszukiwania na południowym zachodzie kraju, rozpocząć w przyszłym roku wiercenia podmorskie oraz poważnie zainteresować się złożami gazu z łupków i zaciśniętego (tight gas). Minister powiedział, że na południowym zachodzie obecność ropy i gazu potwierdzono zaledwie kilka tygodni temu i w ciągu 2-3 miesięcy rząd ogłosi przetarg na koncesje poszukiwawcze.

Odnosząc się do gazu niekonwencjonalnego, Yousfi stwierdził, że duże złoża odkryto na południowym wschodzie kraju, przede wszystkim w basenach Illizi i Berkine, w których wydobywa się ropę, gaz i kondensat. Algierski minister przedstawił też prognozy, z których wynika, że złoża gazu z łupków ocenia się na ok. 20 bln m sześc., natomiast wydobywalne złoża gazu zaciśniętego szacuje się na 10-15 bln m sześć.

Yousfi podkreślił również, że mimo iż Algieria zanotowała spadek eksportu gazu do Europy z powodu kłopotów gospodarczych UE, jednak ogólny wolumen eksportu nie zmalał dzięki znalezieni nowych rynków zbytu.

Algieria jest trzecim co do wielkości - po Rosji i Norwegii - eksporterem gazu do UE, zaspokaja ponad 10 proc. zapotrzebowania Unii. Kraj ma nieustannie rozbudowywane terminale eksportowe LNG Skikda i Arzew, a także podmorski gazociąg do Włoch przez Sycylię i kolejny - wiodący przez Maroko do Hiszpanii.

W ostatnich latach wydobycie gazu w Algierii było rzędu 80 mld m sześc. rocznie, z czego ok. 30 proc. zostało wyeksportowanych jako LNG, a 45 proc. gazociągami. Natomiast wydobycie ropy jest obecnie na poziomie 1,2 mln baryłek dziennie.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie