Rusza projekt Polskie Miasto Przyszłości

Rusza projekt Polskie Miasto Przyszłości

Polskie Miasto Przyszłości to otwarta platforma inteligentnych rozwiązań dla miast. Ma pomóc miastom w tworzeniu miejsc pracy, efektywności działań, przyciąganiu inwestorów, tworzeniu miejsc pracy i pozyskiwaniu absolwentów uczelni, czyli najbardziej pożądanych pracowników.

W projekcie uczestniczą firmy Cisco, IBM, Philips Lighting, Samsung, Schneider Electric, Seventica, Swarco, VULCAN i Young Digital Planet, a także Akademia Górniczo-Hutnicza, Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości AGH oraz Związek Miast Polskich.

Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnego świata, rozwojowi technologii i zmianom demograficznym w Polsce. Według prognoz firmy Cisco, w przyszłym roku z siecią połączonych będzie 15 miliardów urządzeń, zaś do roku 2020 liczba ta wzrośnie do 50 miliardów. Przy czym urządzenia te to nie tylko komputery, smartfony czy tablety, lecz także różnego rodzaju maszyny, czujniki czy kamery, które potrafią wymieniać ze sobą informacje bez ingerencji człowieka. Te miliardy nowych połączeń składać się będą na Internet Wszechrzeczy, czyli sieć łączącą ludzi, przedmioty, dane i procesy, która pozwoli zmienić dotychczasowy styl życia czy prowadzenia biznesu. Miasta, aby wykorzystać te nowe możliwości, muszą przekształcić się w miasta inteligentne.

Coraz więcej miast wdraża rozwiązania typu "smart". Barcelona i Nicea wdrożyły rozwiązanie do obsługi obywatela, które wykorzystuje technologie wideo, pozwalające na szybką komunikację z pracownikiem administracji miejskiej, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. Barcelona wdrożyła też inteligentne technologie do zarządzania wodociągami, parkingami, odpadami czy w komunikacji miejskiej, co pomaga miastu oszczędzać środki budżetowe, jednocześnie podnosząc jakość usług publicznych. Z kolei władze Hamburga w zeszłym miesiącu zdecydowały o uruchomieniu programu

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Łucja519
83.7.100.* 2014-07-15 11:19
Świetna inicjatywa. Naprawdę świetna. Patrząc na marki jakie brać będą udział w projekcie, nic tylko chwalić i czekać na rozwój wydarzeń. Fajnie, ze coś się wreszcie rusza i dzieje.