Samochód elektryczny. Tu naładujesz go za darmo [WIDEO]

Samochód elektryczny. Tu naładujesz go za darmo

Fot. Petair/iStockphoto
Na terenie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji powstaną pierwsze w Rzeszowie dwa stanowiska do ładowania takich samochodów. Rzecznik uczelni Przemysław Pawlak dodał, że będą one ogólnodostępne i pozwolą na bezpłatne ładownie każdego elektrycznego auta.

Oprócz tej inwestycji projekt zakłada wybudowanie na parkingach uczelni instalacji ogniw fotowoltaicznych. Jak wyjaśnił zastępca dyrektora administracyjnego WSPiA Marek Rogalski, powstanie tam prawie 40 tzw. car portów. - Będą to zadaszenia, na których zainstalowane zostaną nowoczesne panele fotowoltaiczne. Łączna powierzchnia paneli wyniesie ok. 840 m kw. Pozwoli to na pozyskanie ze słońca energii elektrycznej o mocy ok. 170 kW - dodał.

Dodatkowo władze uczelni planują rozbudować system istniejących pomp głębinowych tak, by zminimalizować koszty klimatyzowania sal wykładowych.

- W tej części naszej inwestycji planujemy wyposażenie układu pompy ciepła w system pasywno-aktywnego chłodzenia sal wykładowych w budynku Collegium Administrativum. Nowa instalacja pozwoli nam zminimalizować koszty chłodzenia dużej auli, sali konferencyjnej oraz trzech dużych sal wykładowych - podkreślił Rogalski.

Inwestycja powinna być zrealizowana do końca tego roku. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jej wykonanie.

Podkarpacka uczelnia już od ponad dwóch lat korzysta z odnawialnych źródeł energii. W 2011 r. na terenie rzeszowskiego kampusu do użytku oddano jedną z największych w Polsce instalacji pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych. Teraz system ten zostanie rozbudowany.

Budżet projektu pn. Rozbudowy infrastruktury energetycznej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w oparciu o odnawialne źródła energii wynosi prawie 7 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-07-30 12:32
no ok ale ilez takich samochodow jezdzi w tym meiisce zeby kogos byklo stac po to zeby ladowac za darmo samochod.... moze i pomysl spoko ale tak naprawde niema racji bytu w kraju gdize tak slabo rozwiniety jest system samochodow elektrycznych
m-53
95.49.183.* 2013-07-27 08:26
Te 170 kW mocy to może przez dwie godziny w lecie.

Dawno już policzono, że amortyzacja układu wynosi 12 - 15 lat pod warunkiem DOFINANSOWANIA 70% inwestycji.

Darmowa energia słoneczna jest znacznie droższa niż z agregatu spalinowego.

W naszych warunkach znacznie wydajniejsze jest pozyskiwanie ciepła.

To kompletny nonsens - siedem milionów na zbudowanie 40. daszków dla samochodów i stacji ładującej dwa!!!