Szanse dla firm z Podlasia na wdrożenie nowych technologii

Szanse dla firm z Podlasia na wdrożenie nowych technologii

Fot. industrieblick - Fotolia.com

Pięć podlaskich firm ma szanse na udoskonalenie swoich produktów w ramach projektu, który dzięki dotacji z Unii Europejskiej realizują wspólnie Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytet w Białymstoku. Właśnie ogłoszono konkurs dla firm.

To propozycja skierowana do małych i średnich podlaskich przedsiębiorstw ze wszystkich branż produkcyjnych, które chciałyby zmodernizować, udoskonalić swoje produkty dzięki rozwiązaniom, które pomogą im znaleźć i zastosować naukowcy z politechniki. Specjaliści z Uniwersytetu w Białymstoku ocenią natomiast te przedsięwzięcia pod względem biznesowym, czy są opłacalne i czy rzeczywiście przyczynią się do wzrostu konkurencyjności tych firm na rynku.

Wnioski konkursowe można składać do 15 maja do Instytutu Innowacji i Technologii. Do końca czerwca 2013 r. konkurs zostanie rozstrzygnięty.

Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej jest specjalną spółką tej uczelni powołaną do komercjalizacji wyników badań naukowych i wdrażania ich w przemyśle. Prezes instytutu, Jerzy Muszyński mówił na konferencji prasowej, że zasadniczo polskie firmy nieźle radzą sobie we wprowadzaniu na rynek nowych produktów, większym problemem są jednak te produkty, które wymagają zmian i unowocześnień, by nadążać za konkurencją, pojawiającymi się nowymi trendami czy rozwiązaniami technicznymi. Zaznaczył, że zwłaszcza małe i średnie firmy mają zbyt mały potencjał badawczy czy kapitał, by sobie z tym poradzić. Konkurs ma w tym pomóc, choć kilku firmom.

Wyłonione w konkursie firmy mają szanse na otrzymanie oprócz gotowego projektu technicznego zmodernizowanego produktu także od 80 tys. do 100 tys. zł dofinansowania. Nie muszą wnosić żadnego finansowego wkładu własnego. Kwota dotacji będzie uzależniona od konkretnych propozycji produktów.

Czytaj więcej Polska Platforma Multiboard doceniona Wynalazek studentów wygrał w Imagine Cup - organizowanym przez firmę Microsoft największym na świecie konkursie technologicznym. Prorektor ds. ekonomicznych dr hab. Robert Ciborowski Uniwersytetu powiedział, że ekonomiści z tej uczelni oceniać będą czy i w jaki sposób modernizacja produktów wpłynie na poprawę pozycji rynkowej danej firmy, jak nowe rozwiązanie wpłynie na koszty czy przychody firmy. Ocenią też, czy unowocześnione produkty będą miały szanse zaistnieć na rynku krajowym czy zagranicznym. Podkreślał, że większość podlaskich małych i średnich firm działa jednak na rynku lokalnym.

Politechnika oceni natomiast, czy proponowane modernizacje sprawią, że objęte nimi produkty będą konkurencyjne wobec innych, czy np. będą bardziej wytrzymałe, łatwiejsze w obsłudze, bardziej niezawodne. Jerzy Muszyński powiedział, że jeżeli będzie taka konieczność, firmom uczestniczącym w konkursie będą proponowane badania rozwojowe. Podkreślał, że firma otrzyma gotowy materiał do wdrożenia.

- Istotą gospodarki jest przemysł, produkcja - podkreślał prorektor Ciborowski. Prorektor Politechniki Białostockiej ds. rozwoju i współpracy dr hab. Roman Kaczyński dodał także, że często firmy mają pomysły na produkty, ale nie mają pieniędzy na badania. Dofinansowanie i pomoc, które mają szanse otrzymać w konkursie mogą im dać szansę - jak mówił - ominięcia ryzyka, które jest po drodze.

Wartość projektu Transfer innowacyjnych technologii i modernizacja produktów to 1,2 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki. W jego ramach Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej wdroży także w kilku firmach budowlanych, z którymi już współpracuje, nowoczesne systemy konstrukcji stalowych czy konstrukcji szkieletowych z profili stalowych stosowanych w domach pasywnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagrody dla Polaków na wystawie wynalazków w Genewie
Polskie wynalazki - gniazdo USB, w które pendriveu nie da się włożyć złą stroną, a także wytwarzane w innowacyjny sposób spiekane stale nierdzewne uzyskały złote medale z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie.
W Białymstoku ruszyła budowa centrum badań nad zieloną energią
25,9 mln zł będzie kosztowała rozpoczęta właśnie budowa innowacyjnego centrum dydaktyczno-badawczego Politechniki Białostockiej, które zajmować się będzie m.in. problematyką odnawialnych źródeł energii - powiedział PAP Krzysztof Talipski z tej uczelni.
Druk kości łatwy jak korzystanie z mikrofalówki
Tysiące modeli przeznaczonych do druku 3 D można znaleźć w aktualizowanej od lat internetowej bibliotece.
przemysł, dofinansowanie, uczelnie, technologie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-04-26 14:27
W końcu!! Niech sobei ludzie zanotują ze zakłady pracy trzeba modernizować!!