Szczyt klimatyczny w Warszawie. Które firmy będą jego partnerami?

Szczyt klimatyczny w Warszawie. Które firmy będą jego partnerami?

Fot. Reporter

Przedstawiciele globalnego biznesu i przemysłu muszą aktywnie uczestniczyć w negocjacjach klimatycznych, po to, by decyzje, jakie zostaną podjęte były realne i dostosowane do możliwości gospodarczych - ocenił minister środowiska Marcin Korolec.

Korolec na konferencji prasowej podkreślił, że organizowany w listopadzie szczyt klimatyczny w Warszawie będzie spotkaniem historycznym. - Po raz pierwszy od 19 lat, od kiedy prowadzone są rozmowy klimatyczne, przedstawiciele globalnego biznesu będą jego częścią - dodał.

- Jedną z lekcji, którą odebraliśmy w ciągu kryzysu gospodarczego jest to, że dzisiaj z przedstawicielami biznesu należy prowadzić aktywny dialog, po to, aby te decyzje, dotyczące polityki klimatycznej, były realne i dostosowane do możliwości gospodarczych - powiedział szef resortu środowiska. Zauważył, że włączenie środowisk przemysłowych do dyskursu klimatycznego wymusi również na nich odpowiedzialność za podejmowane działania.

- W przeciwnym wypadku może powstać ryzyko, że pojawią się państwa, które będą chciały wyłamać się z jakiegoś ogólnego konsensusu i zapraszać przedstawicieli biznesu do inwestowania na ich terenie. Dojdzie do tego, że część będzie podejmować wysiłki klimatyczne i podejmie zobowiązania, a inni, niebiorący w tym udziału, będą osiągać przewagi konkurencyjne. Te decyzje muszą być określane wspólnie przez negocjatorów, polityków, organizacje pozarządowe i biznes - zaznaczył Korolec.

Minister przypomniał, że do pierwszych spotkań przemysłu z przedstawicielami państw dojdzie na początku października na spotkaniu poprzedzającym właściwy szczyt klimatyczny. Na tzw. preCOP do Warszawy przyjedzie ok. 40 delegacji oraz przedstawiciele kilkunastu firm. Poinformował, że w trakcie listopadowego szczytu zostanie zorganizowany specjalny dzień poświęcony biznesowi. W trakcie konferencji minister przedstawił również 12 firm, które będą partnerami tegorocznego szczytu.

Wiceminister środowiska Beata Jaczewska poinformowała, że partnerów konferencji wybrała specjalna komisja, która zwracała szczególną uwagę na środowiskową działalność tych firm. Dodała, że wybrane przedsiębiorstwa będą pomagały m.in. w logistyce oraz sfinansują część przedsięwzięć związanych z organizacją szczytu.

Członek zarządu ArcelorMittal Poland S.A. Surojit Ghosh dziękował ministrowi środowiska za zaproszenie do udziału w listopadowej konferencji. - Będziemy mogli skutecznie zaangażować się w dialog nt. ochrony środowiska. Chcemy podkreślić konieczność równowagi między działaniami naprawczymi w zakresie zmian klimatu a rozwojem gospodarczym. Minister Korolec wspierał ten przekaz na forum międzynarodowym - mówił.

Partnerami 19 szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie są: ArcelorMittal Poland S.A., ALSTOM Power Sp.z o.o., BMW Group Polska, Emirates, EUROPRESEE Polska Sp.z o.o., General Motors Poland Sp.z o.o., Grupa LOTOS S.A., International Paper-Kwidzyn Sp.z o.o., Kaspersky Lab Polska, LeasePlan Fleet Management (Polska), PGE Polska Grupa Energetyczna, Polskie Linie Lotnicze LOT.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.

Tegoroczna konferencja w Warszawie będzie trwać od 11 do 22 listopada. W stolicy rozpoczyna się także proces negocjacyjny nowego globalnego porozumienia klimatycznego, który miałby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Negocjacje mają się zakończyć podczas szczytu w Paryżu w 2015 roku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-09-17 08:22 Bywalec forum
To już nie ministerstwo propagandy i obłudy ma decydować za ludzi co dla nich dobre a co nie??? Czyżby już kolesie tak obsiedli te spółeczki, że nie potrafią same podjąć ważnych decyzji!!! Minister opowiada bzdury "jak to ładnie wygląda" he he. Materiał sponsorowany przez rząd nie polski.