Tauron zaprosił do złożenia ofert na blok 413 MW w Łagiszy

Tauron zaprosił do złożenia ofert na blok 413 MW w Łagiszy

Tauron Wytwarzanie wysłał zaproszenia do złożenia ofert wstępnych pięciu wykonawcom, którzy zostali dopuszczeni do przetargu na budowę "pod klucz" nowego bloku gazowo-parowego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie - poinformowała portal wnp.pl Patrycja Hamera-Pierzchała, rzecznik spółki.

- Wysłaliśmy wykonawcom specyfikację istotnych warunków zamówienia. Termin składania ofert wstępnych został ustalony na 30 listopada - powiedziała wnp.pl Hamera.

Wśród zaproszonych wykonawców, którzy zostali wybrani w maju, znajdują się:

1. Konsorcjum: Siemens (Polska), Siemens (Niemcy)

2. Konsorcjum: Alstom Power, Alstom Power O&M, Polimex Energetyka

3. Konsorcjum: Ansaldo Energia, SNC-Lavalin Polska

4. Konsorcjum: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (Niemcy), Mitsubishi Hitachi Power Systems (Japonia), Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (Wielka Brytania)

5. Konsorcjum: General Electric, Budimex, Tecnicas Reunidas, Budimex G

Przetarg, który został ogłoszony 20 listopada 2014 r., będzie prowadzony w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Wadium wynosi 32 mln zł. Zakres zamówienia obejmuje prace w formule "pod klucz", tj. zaprojektowanie, dostawę, budowę, szkolenie personelu, rozruch, przekazanie do eksploatacji oraz serwis gwarancyjny.

Moc elektryczna netto jednostki ma wynosić od 400 do ok. 500 MWe, a moc cieplna netto ok. 250 MWt. Zakładany termin realizacji umowy będzie wynosił 180 miesięcy, z czego na budowę ma przypaść 36 miesięcy, a pozostały czas na serwis gwarancyjny.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty będą brane pod uwagę: kryterium techniczno-ekonomiczne (80 proc.), cena (10 proc.) oraz termin realizacji (10 proc.). Zgodnie z harmonogramem inwestycji jednostka ma rozpocząć pracę w połowie 2019 r. W szczycie prac na budowie ma pracować ok. 500 osób.

W połowie lipca 2015 r. Tauron Wytwarzanie oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały umowę dotyczącą inwestycji w Łagiszy. Według założeń, zostanie zawiązana spółka celowa, której zadaniem będzie finansowanie i realizacja procesu inwestycyjnego oraz w dalszej kolejności eksploatacja bloku energetycznego.

Finansowanie zostanie zapewnione przez grupę Tauron i Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych, zarządzane przez PIR w formie długoterminowego instrumentu kapitałowego, w wysokości 750 mln zł.

Według dotychczasowych założeń, koszt bloku w Łagiszy byłby podobny jak w przypadku podobnej jednostki w Stalowej Woli, którą obecnie Tauron buduje wspólnie z PGNiG - ok. 1,5 mld zł.

Energetyczny koncern podkreślał wcześniej, że powstanie nowego bloku w Łagiszy wpisuje się w jego strategię dywersyfikacji paliw, jak i odbudowę mocy wytwórczych. Ma zastąpić on pracujące obecnie w elektrowni bloki węglowe o mocy 120 MW, które zostaną wyłączone.

Elektrownia Łagisza jest aktualnie jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło osiedli mieszkaniowych w Będzinie i Dąbrowie Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017 r., w Sosnowcu (dzielnice Środula i Zagórze).

Jak informował Tauron, przeprowadzone analizy potwierdzają istnienie stabilnego rynku ciepła w perspektywie po 2016 r. w

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie