To będzie najwyższy wieżowiec tej półkuli

To będzie najwyższy wieżowiec tej półkuli

Nadmorska dzielnica Southbank w Melbourne Fot. Reinis Traidas/CC BY 2.0/Flickr
Nadmorska dzielnica Southbank w Melbourne

Władze Australii wydały dzisiaj zgodę na budowę najwyższego wieżowca południowej półkuli. Mierząca 388-metrów i licząca 108 pięter budowla połączy w sobie hotel i apartamentowiec. Ma stanąć w Melbourne.

Jak podał australijski portal informacyjny ABC, przeszklony wysokościowiec, nazwany Australia 108, znajdzie się w biznesowej, nadmorskiej dzielnicy Southbank. Jego twórca architekt Nonda Katsalandis twierdzi, że inspirację czerpał z australijskiej flagi. Budowlę przedstawia jako wysoki, smukły budynek, na którego szczycie znajdzie się 300-pokojowy hotel.

Prace budowlane mają potrwać cztery lata. Budowie sprzeciwiała się rada miasta argumentując, że cień wysokościowca przysłoni Kaplicę Pamięci, czyli mauzoleum ofiar I wojny światowej. Jednak wydział planowania stanu Wiktoria oddalił te zarzuty.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy budują je na potęgę. Czy ma to sens?
Ostatnie doniesienia na temat budowy całej serii nowych wieżowców w wielkich miastach chińskich wzbudziły wątpliwości ekspertów na temat finansowej strony tych przedsięwzięć.
Pali się najwyższy wieżowiec w Europie
Trwa akcja gaszenia pożaru, który wybuchł dziś wieczorem w Moskwie na budowie wieżowca, który po ukończeniu ma być najwyższym tego typu budynkiem w Europie.
Ajatollachowie budują rurociąg "Przyjaźni"
Mimo presji Waszyngtonu, Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu.
Australia, budowa, wieżowiec
PAP
Czytaj także
Polecane galerie