Ubywa koncesji


Jak donosi Ministerstwo Środowiska ilość koncesji w obrębie gazu łupkowego zdecydowania uległa zmniejszeniu.

Według raportu przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska ilość koncesji na gaz łupkowy zmniejszyła się. Na przełomie ubiegłego roku ubyło 18 koncesji. Obecnie na terenie naszego kraju nadal jest 97 koncesji. Z prowadzenia dalszych prac poszukiwawczych zrezygnował Talizman Energy, którego koncesje zostały przejęte przez San Leon. Amerykański Marathon Oil zrezygnował z 6 koncesji, obecnie jest w posiadaniu 5. Natomiast 3Legs Resources postanowił skupić się na kilku koncesjach, pozostałe będą w ich rękach aż do wygaśnięcia.

Z poszukiwań zrezygnował DPV Service i Exxon Mobil, ten jednak pozostawił udziały w obrębie jednej z koncesji. Jak informuje Ministerstwo Środowiska w roku 2013 zmalała także ilość prowadzonych prac wiertniczych, bowiem wykonano zaledwie 12 odwiertów. Ta liczba jest o połowę mniejsza w porównaniu z rokiem 2012.

Kolejne doniesienia mówią, że sytuacja nie ulegnie zmianie. Coraz więcej koncernów rozważa pozbycie się następnych koncesji, wśród nich jest włoski Eni, który będzie wnioskował o odnowienie tylko jednej. Obecnie najwięcej koncesji jest w posiadaniu PGNiG, który posiada 16. Na drugim miejscu uplasował się San Leon z liczbą 15 koncesji, następnie Lane Energy i BNK Petroleum posiadające po 6 koncesji. Spółka Lotos jest obecnie w posiadaniu 8 koncesji.

Źródło: razemolupkach.pl/gazlupkowy.pl

Oprac. Magdalena Pachura

energia, gaz, koncesja, inwestycje, pgnig, lotos, gospodarka, paliwa, wydobycie, innowacje, informacje, exxon mobil, eni, ministerstwo środowiska, złoże, aktualności, gaz łupkowy, odwiert, bnk petroleum, 3legs resources, energia-pl.pl, szczelinowanie hydrauliczne, koncern energetyczny, lane energy, dpv service, marathon oil, prace wiertnicze, san leon, talizman energy
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie