UE zwiększa rolę podpisu elektronicznego

UE zwiększa rolę podpisu elektronicznego

1 lipca wchodzi w życie unijne rozporządzenie w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Przepisy zastąpią w przyszłości krajowe regulacje dotyczące podpisu elektronicznego, a e-podpis od lipca 2016 r. będzie można wykorzystywać w całej Unii Europejskiej.

Nowe rozporządzenie (tzw. eIDAS) ujednolici przepisy dotyczące usług elektronicznych i zastąpi polską ustawę o podpisach elektronicznych. - Z uwagi na to, że w każdym kraju członkowskim będą obowiązywały te same zasady dotyczące kwalifikowanych usług certyfikacyjnych, dokument ten otworzy nowe możliwości dla rozwoju gospodarki elektronicznej - wyjaśnia Elżbieta Włodarczyk, dyrektor linii biznesowej podpis elektroniczny w Krajowej Izbie Rozliczeniowej.

Nowe regulacje mają znieść istniejące bariery w dostępie drogą elektroniczną do usług publicznych i ułatwić przedsiębiorcom działalności na terenie całej UE. W praktyce firmy będą np. mogły startować za pośrednictwem Internetu w postępowaniach o

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie