Wahadłowiec NASA dotarł do Nowego Jorku [WIDEO]

Wahadłowiec NASA dotarł do Nowego Jorku

Fot. npicturesk/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr

Używany tylko do doświadczalnych lotów w atmosferze ziemskiej amerykański prom kosmiczny Enterprise został przetransportowany z Waszyngtonu do Nowego Jorku na grzbiecie zaadaptowanego do przewozu wahadłowców Boeinga 747.

Podchodząc do lądowania na lotnisku im. Kennedy'ego, jumbo-jet ze swym niezwykłym ładunkiem przeleciał na niskiej wysokości obok Statui Wolności, wzdłuż rzeki Hudson i nad mostem George'a Washingtona, by umożliwić licznej publiczności podziwianie niecodziennego widoku.

Enterprise zostanie przeładowany na barkę, która dowiezie go Hudsonem do ostatecznego miejsca przeznaczenia - stojącego u nabrzeża Manhattanu w charakterze okrętu-muzeum lotniskowca Intrepid. Zabezpieczony w specjalnej obudowie wahadłowiec będzie stanowił element jego pokładowej ekspozycji statków powietrznych.

Enterprise znajdował się do tej pory w Steven F. Udvar-Hazy Center w Chantilly w stanie Wirginia. Placówka ta stanowi część waszyngtońskiego Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki, prowadzonego przez Smithsonian Institution. Wahadłowiec musiał tam jednak ustąpić miejsca swemu konstrukcyjnemu bliźniakowi, znanemu z wielu lotów na orbitę wokółziemską promowi Discovery, który 17 kwietnia odbył swą ostatnią podróż na grzbiecie jumbo-jeta z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie do Waszyngtonu.

Dwa pozostałe promy kosmiczne NASA - Endeavour i Atlantis - również zostaną w bieżącym roku przekazane na cele muzealne. Pierwszy z nich znajdzie się w Kalifornijskim Centrum Nauki w Los Angeles, a drugi będzie eksponowany w ośrodku kosmicznym im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral.

ZOBACZ JAK TRANSPORTOWANY BYŁ PROM:

Czytaj więcej o NASA:
Endeavour wraca na Ziemię. To nie koniec
Amerykański wahadłowiec wraz z sześcioosobową załogą kończy przedostatnią misję.
Wyszli na pierwszy spacer w kosmosie
Członkowie załogi wahadłowca Endeavour przygotowują orbitalny kompleks do pracy po zakończeniu lotów promów NASA.
Endeavour uziemiony. Powodem usterki
Z powodu usterek technicznych, ostatnia misja najmłodszego promu, została przesunięta.
enterprise, nasa, prom
PAP
Czytaj także
Polecane galerie