Władze walcząc ze smogiem zamkną 2,5 tys. małych firm

Władze walcząc ze smogiem zamkną 2,5 tys. małych firm

Fot. Fotolia / tomeyk

Władze w Pekinie postanowiły, że w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza w stolicy Chin zamkniętych zostanie 2,5 tys. małych firm, które emitowały do atmosfery dużą ilość szkodliwych substancji - poinformowała w sobotę agencja Xinhua. Problem ze smogiem dotyka nie tylko miast w Azji. Podobne problemy mają także Włosi, a nawet Polacy. Na zdjęciu powyżej widać smog w Krakowie, władze stolicy Małopolski coraz częściej ostrzegają przez zbyt długim przebywaniem na powietrzu.

Wśród wytypowanych firm znalazły się m.in. restauracje, hotele czy warsztaty samochodowe. Zdaniem władz Pekinu, to właśnie rosnąca liczba tego typu przedsięwzięć gospodarczych wpływa na poważne zanieczyszczenie powietrza w stolicy Chin. Wytypowane przedsiębiorstwa mają być zamknięte do końca 2016 roku. W 2017 roku ma być wyznaczona następna liczba małych firm, które będą zmuszone zakończyć działalność w stolicy.

W zeszłym miesiącu w Pekinie ogłoszono "czerwony alert", czyli maksymalny, ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Ogłoszeniu alertu towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności, m.in. ograniczania ruchu samochodów i zamykanie fabryk w celu zmniejszenia smogu. W sobotę, chińskie ministerstwo środowiska ostrzegło, że w następnym tygodniu w Pekinie i prowincji Hopej spodziewany jest niebezpieczny poziom zanieczyszczenia. Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego, chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.


Nie tylko Chiny mają problem

Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze maski ochronne. Jednak nie tylko Pekin ma problemy z czystym powietrzem, a raczej jego brakiem. Jak podawała Wirtualna Polska, rekordy zanieczyszczenia powietrza padają w Mediolanie. Według danych włoskiej Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente) normy zawartości szkodliwego pyłu w powietrzu w stolicy Lombardii zostały od stycznia przekroczone 86 razy, podczas gdy według przepisów liczba takich dni w roku nie może być większa niż 35. W Turynie takich dni było w tym roku 73, a w Rzymie 49. Najbardziej surowe metody walki z zanieczyszczeniem powietrza wprowadzane są w Wiecznym Mieście, gdzie w każdym tygodniu władze starają się zredukować o połowę ruch uliczny. W tym celu wprowadzane są w dni powszednie na zmianę zakazy ruchu na podstawie ostatniej cyfry tablicy rejestracyjnej samochodu. Podczas gdy jednego dnia w godzinach 7.30-12.30 i 16.30-20.30 nie mogą jeździć "parzyści", następnego - "nieparzyści".


Smog w Krakowie

Ze smogiem zmaga się również Kraków. Średnia wartość zanieczyszczenia pyłem na początku tego roku wynosiła 272 mikrogramy na metr sześcienny, co oznacza przeszło pięciokrotne przekroczenie normy. Władze miasta apelują, aby nie przebywać zbyt długo na otwartym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia. Od noworocznej północy przez całą dobę kierowcy samochodów mogli jeździć komunikacją miejską bez biletu.

Wirtualna Polska / PAP
kraków, chiny, włochy, rzym, mediolan, smog, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza, powietrze w polsce
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie