Wydłużanie łańcucha wartości przyszłością nafty i chemii

Wydłużanie łańcucha wartości przyszłością nafty i chemii

Sposobem na sprostanie wyzwaniom, jakie stawia pakiet klimatyczny, umowa TTIP czy trwale spadająca rentowność europejskich rafinerii, jest współpraca sektorów chemicznego i naftowego przy produkcji i pozyskiwaniu surowców - uważają uczestnicy konferencji ,,Czas innowacji. Nafta/Chemia 2015", która odbyła się w Warszawie.

Zdaniem prezesa Grupy Azoty Pawła Jarczewskiego, umowa TTIP może oznaczać wzrost konkurencji na rynku. Z drugiej strony widać, że wzrasta zapotrzebowanie na nawozy, co związane ze zwiększeniem zapotrzebowania na żywność dla rosnącej populacji ludzkiej.

- Mamy do wyboru albo wycinać lasy pod nowe uprawy, albo wykorzystywać nawozy. Ze względu na starania mające przeciwdziałać zmianom klimatycznym chyba lepiej postawić na nawozy - powiedział szef największej w kraju polskiej firmy chemicznej. Zarazem podkreślił, że TTIP to ,,strefa niskich cen energii", być może byłoby zasadne odłożenie w czasie pewnych kwestii związanych z umową, tak aby nie wchodziły one ,,od razu" po podpisaniu umowy.

Zdaniem prezesa Synthosa Tomasza Kalwata - zarówno pakiet klimatyczny jak i TTIP nie są groźne dla branży, ale pod warunkiem, że wszystkich będą obowiązywały te same reguły. - Obrazowo powiem tak, że jeżeli tylko w Europie będzie trzeba płacić za bilet na tramwaj o nazwie pakiet klimatyczny, a reszta pojedzie na gapę, to nie ma to sensu. Wówczas potrzebne będzie kontrolowanie przepływu handlu, opłaty wyrównawcze itp. - powiedział szef kauczukowego potentata.

Jego zdaniem to, co w kraju byłoby ważne dla nafty i chemii i mogło pozytywnie wpływać na ich rozwój to szersza współpraca w sprawie surowców. - Brak zaplecza surowcowego to dla nas bariera rozwoju. Jesteśmy jednym z większych w Europie odbiorców butadienu, a i tak cierpimy na jego braki. Butadien, benzen, etylen - z wdzięcznością przyjmiemy każdą inwestycję, która zwiększy dostawy tych półproduktów - zapewnił szef Synthosa.

Lotos nie zapomina o petrochemii

Według Janusza Wiśniewskiego, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej, ,,pójście" polskich firm naftowych w stronę większej produkcji petrochemikaliów byłoby dla obu stron korzystne.

- Marże rafineryjne będą spadać, to nieuchronny proces. Trzeba to jakoś wyrównać. Sądzę, że postawienie na produkcję petrochemikaliów na potrzeby krajowego rynku to dobre rozwiązanie, które przyniosłoby wszystkim wymierne korzyści - powiedział wiceprezes Wiśniewski. W jego opinii przyszłością jest wydłużanie łańcucha wartości właśnie o petrochemię i chemię.

Marek Foltynowicz, dyrektor z biura strategii i ryzyk korporacyjnych Grupy Lotos zapewnił, że gdański koncern jest nadal otwarty na rozwój w kierunku petrochemii, mimo zawieszenia projektu budowy kompleksu petrochemicznego w Gdańsku wspólnie z Grupą Azoty.

Jak tłumaczył Paweł Jarczewski, analizy tego przedsięwzięcia wykazały, że w niewystarczającym stopniu odpowiadałby on zapotrzebowaniu chemicznej spółki.

- Potrzeba tu wysokiej specjalizacji, więc sami tego na pewno nie zrobimy, bo znamy się na przetwarzaniu ropy, a problemem jest choćby dostęp do licencji - podkreślił Marek Foltynowicz. - Na pewno jednak po 2018 roku, po zakończeniu projektu EFRA, będziemy poszukiwać tych półproduktów chemicznych, które można będzie wytworzyć z ropy. Zacieśniamy w tym celu współpracę ze środowiskiem naukowym, chcemy, żeby to był kolejny kierunek naszego rozwoju - zapewnił.

Przyszłość rafinerii

Janusz Wiśniewski przedstawił również kilka liczb, dość pesymistycznych dla europejskiego przemysłu chemicznego. - W 2000 roku około 33 proc. światowej chemii zlokalizowane było w Europie. W 2015 roku będzie to już jedynie 19 proc., a w roku 2035 ten udział ma się zmniejszyć do 13 proc. - mówił. Według niego wynika to z faktu, że światowi liderzy w branży chemicznej wyprowadzają większość biznesu poza Europę, do regionów świata gdzie produkcja jest bardziej efektywna. - Warto mieć świadomość, że wyprodukowanie przykładowej tony etylenu kosztuje dziś w

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie