Załogowy lot na Księżyc i budowa na nim bazy - Rosja zapowiada cięcia

Załogowy lot na Księżyc i budowa na nim bazy - Rosja zapowiada cięcia

Fot. PAP - SERGEI SERGEYEV/ROSKOSMOS

Rosja skoryguje założenia dotyczące swego programu kosmicznego - poinformowała we wtorek agencję Reutera krajowa agencja kosmiczna Roskosmos. Wcześniej dziennik "Izwiestija" sugerował, że cięcia wyniosą miliardy dolarów i obejmą m.in. plan dotarcia na Księżyc. Było to jedno z ostatnich oświadczeń wydanych przez agencję kosmiczną. Tego samego dnia, została ona bowiem przekształcona w Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos.

W oświadczeniu przesłanym Reuterowi Roskosmos zwraca uwagę, że w korekcie założeń bierze udział kilka ministerstw. Zmiany mają dotyczyć planów finansowych aż do 2025 roku. Nie podano jednak żadnych dalszych szczegółów. Reuters przypomina, że dziennik "Izwiestija" opublikował wcześniej projekt zmian opracowany przez Roskosmos i przesłany władzom w Moskwie. W dokumencie zaproponowano m.in. cięcia w programie wyprawy załogowej na Księżyc. Jeszcze w kwietniu zeszłego roku wicepremier Rosji odpowiedzialny za sektor obronny Dmitrij Rogozin zapowiadał plan utworzenia bazy kosmicznej na tym naturalnym satelicie Ziemi. Zbudowana tam infrastruktura miała posłużyć Rosjanom do badań naukowych.

"Izwiestija" wylicza, że Roskosmos zaproponował cięcia w programie załogowych misji na Księżyc o 88,5 mld rubli, do poziomu 329 mld rubli. Jednocześnie zapewniono, że ograniczenia finansowe nie dotkną znacząco prac nad stworzeniem nowego statku kosmicznego, który ma przetransportować ludzi na Księżyc. W oświadczeniu dla Reutera rosyjska agencja kosmiczna nie chciała komentować tych liczb. Nie podano także, czy plany budowy bazy księżycowej pozostają aktualne. Podkreślono natomiast, że pierwszy lot w kierunku Księżyca nie odbędzie się przed 2029 rokiem.

Jeszcze pod koniec października dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji (RKK Energia) Władimir Sołncew zapowiadał, że pierwsza tego typu misja odbędzie się nie później niż w 2029 roku. Jak podkreślał wtedy dyrektor, rosyjskie plany podboju Księżyca były ściśle powiązane z programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ujawniła w październiku zamiar budowy "międzynarodowego miasteczka badawczego na Księżycu". Przy konstrukcji bazy miały być użyte roboty. Współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej z Rosją odbywa się w ramach tzw. wspólnej przestrzeni gospodarczej między Rosją a UE. Obecnie koncentruje się ona wokół rosyjskiego projektu "Łuna 2027" (Księżyc 2027).

Projekt ten ma być realizowany od 2020 r. Chodzi o wysłanie na Księżyc bezzałogowego, sterowanego z Ziemi pojazdu, tzw. łunochodu, do przeprowadzenia badań skał i gruntu w podbiegunowych częściach Księżyca. Z danych uzyskanych w 2012 r. dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wynikało, że znajduje się tam zamarznięta woda.

Ważną informacją jest fakt, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin rozwiązał we wtorek rano dekretem agencję kosmiczną Roskosmos. Istniała ona od 1992 roku. Od dnia 1 stycznia jego zadania przejmie nowa państwowa spółka o dłuższej nazwie - Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos. Dzięki dekretowi Putina rząd będzie miał większą kontrolę nad działaniami agencji.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie