Zamieszki w Kirgistanie. Trudna sytuacja w kopalni złota

Zamieszki w Kirgistanie. Trudna sytuacja w kopalni złota

Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Demonstranci odblokowali kopalnię złota w Kumtorze, na południowym wschodzie Kirgistanu. Na południu kraju w Dżalalabadzie trwa blokada siedziby gubernatora. Protestujący domagają się nacjonalizacji kopalni.

Setki demonstrantów obrzuciły wczoraj kamieniami biura spółki, do której należy kopalnia. W starciach z siłami bezpieczeństwa zostało rannych 50 osób, a 80 zatrzymano. Demonstranci chcą nacjonalizacji kopalni, która była dotąd sztandarową kanadyjsko-kirgiską inwestycją, licząc na to, że zacznie ona przynosić korzyści ich regionowi.

Protesty zwolenników nacjonalizacji wywołały też zamieszki w położonym na południu Kirgistanu Dżalalabadzie, gdzie setki demonstrantów oblegają siedzibę gubernatora całego obwodu dżalalabadzkiego.

Kopalnia w Kumtorze, największa w Azji, rozpoczęła działalność w 1997 roku. Jest to jedna z najwyżej położonych kopalni świata - leży w górach Tien-Szan na wysokości ponad 4000 metrów n.p.m. Firma wydobywcza, której udziałowcami są kanadyjski koncern Centerra Gold oraz kirgiski rząd, to największe przedsiębiorstwo w Kirgistanie.

Opozycja domaga się od dłuższego czasu nacjonalizacji przedsiębiorstwa, zarzucając jego władzom niszczenie środowiska naturalnego i prowadzenie kreatywnej księgowości w celu zaniżenia podatków. Państwowa komisja ustaliła, że firma Centerra z siedzibą w Toronto jest winna Kirgistanowi 457 mln dolarów grzywny za zatrucie środowiska.

Sytuacja w odkrywkowej kopalni złota kopalni jest obecnie bardzo trudna, gdyż długa zima zmniejszyła produkcję o 46 procent. Choć w Kirgistanie PKB na osobę jest 10 razy mniejszy niż w sąsiednim, obfitującym w ropę Kazachstanie, kraj ten ma bogate złoża cennych i rzadkich metali oraz rtęci. Interesy lokalnych klanów, nierzadko sprzeczne z interesem kraju, odstraszają jednak od Kirgistanu inwestorów strategicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie łapówki w górnictwie. Są zatrzymania
Wysoko postawieni pracownicy kopalń, ustawiali kontrakty na dostawę sprzętu lub przyspieszenie płatności.
Propozycja ostatniej szansy w JSW. Inaczej...
Od efektów przerwanych do jutra rozmów zależy, czy w piątek kopalnie spółki staną na dobę.
Krwawe walki o park. Policja użyła armatek
Organizacja praw człowieka Amnesty International wyraziła zaniepokojenie nadmiernym użyciem siły przez policję.
prokuratura, protest, kopalnia, zamach stanu, kirgistan
PAP
Czytaj także
Polecane galerie