Zaprojektował most, po którym nie da się chodzić. Zapłaci za przebudowę?

Zaprojektował most, po którym nie da się chodzić. Zapłaci za przebudowę?

Fot. WJournalist/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons
Władze Wenecji zażądały od znanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy, by z własnej kieszeni pokrył koszty napraw mostu, który zbudowano według jego projektu. Wiele osób przewróciło się na śliskim moście, połamało nogi i uległo innym kontuzjom.

Dziennik Corriere della Sera poinformował, że z miejskiej kasy wydano dotąd ponad 460 tysięcy euro na różne naprawy i poprawki nawierzchni mostu oraz usunięcie innych poważnych błędów, które według władz miejskich popełnił światowej sławy architekt. Dlatego, ich zdaniem, to on powinien im to zrekompensować.

Most Konstytucji, zbudowany nad Canal Grande w 2008 roku, stał się obiektem nieustannych sporów i kontrowersji. Zaraz po jego otwarciu doszło tam do co najmniej kilkudziesięciu wypadków. Wenecjanie i turyści przewracali się na śliskiej szklanej nawierzchni, potykali o nieoświetlone schodki i odnosili różne obrażenia, zwłaszcza zimą, kiedy przejście w czasie przymrozków na drugą stronę było równie karkołomnym zadaniem, jak pokonanie lodowiska.

Jedna z poszkodowanych osób skierowała sprawę do sądu, który w pierwszej instancji nakazał władzom miasta wypłatę odszkodowania w wysokości 10 tysięcy euro. Władze odwołały się od tego wyroku do wyższej instancji.

Pochyła ślizgawka długości 94 metrów została nieco zmieniona, ale to nie wystarczyło, bo w kolejnych latach wykryto inne błędy w jego projekcie i realizacji. Sprawa trafiła ponownie do sądu, a nowoczesnym mostem niezgody zajęli się biegli - eksperci z politechniki w Turynie. Orzekli oni, że konstrukcja ma wiele wad. Osobne postępowanie wszczął Trybunał Obrachunkowy, czyli odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli, który odpowiedzialnością za błędy konstrukcyjne, obarczył hiszpańskiego architekta oraz kierownika robót.

W zgodnej opinii władz miejskich i wymiaru sprawiedliwości śliski most wymaga ciągle nowych nakładów na jego konserwację i poprawki.

Santiago Calatrava nie odpowiedział jeszcze władzom Wenecji, które żądają od niego zadośćuczynienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w Wenecji. Będzie bezpiecznie
Miejski wydział do spraw transportu opracował nowe zasady dla gondoli. Każda łódź musi być wyposażona w GPS. Urządzenie to ma służyć kontroli prędkości oraz trasy.
Ostatni dzwonek na rezerwację noclegu
Na ponad trzy miesiące przed mszą kanonizacyjną dostępne są pokoje w niemal wszystkich kategoriach cenowych i to zarówno w hotelach, jak i w licznych w Wiecznym Mieście pokojach gościnnych.
Wyprzedaże we Włoszech. Golasy na ulicach
Od dziś w całych Włoszech trwają zimowe wyprzedaże. Na ulicach i w centrach handlowych pojawiły się już z samego rana tłumy klientów. Niektórzy w samej bieliźnie.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
asdasdsadsad
193.22.252.* 2014-01-15 19:58
to co, od razu, bez sprawdzenia uwierzyli mu na slowo, ze wszystko bedzie pieknie?