Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Zaskakujące tekstylia" w muzeum włókiennictwa

"Zaskakujące tekstylia" w muzeum włókiennictwa

Fot. sxc/cc/daniel437

W łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać od czwartku wystawę "Futurotextiles: Zaskakujące Tekstylia, Design i Nowoczesne Technologie", która prezentuje włókna i tkaniny wykorzystywane nie w świecie mody, lecz w zupełnie innych dziedzinach.

Zwiedzający mogą obejrzeć najnowocześniejsze materiały z włókien naturalnych i syntetycznych wykorzystywane m.in. w takich dziedzinach jak architektura, biotechnologia, budownictwo, medycyna, produkcja mebli, rolnictwo, przemysł transportowy czy sport.

Gospodarze wystawy podkreślają, że składające się na nią obiekty, aplikacje i prace inspirowane są "najśmielszymi marzeniami i ukazują nadzieje na przyszłość w branży tekstylnej". Wystawa ma "łączyć naukę, technikę i sztukę z każdego rodzaju tkaniny".

Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa Norbert Zawisza wyjaśnił, że na wystawie są pokazane "inteligentne tkaniny" reprezentujące najbardziej zaawansowane technologie. Tkaniny te m.in. ogrzewają, ochraniają, oddychają, świecą, wentylują.

Wystawę podzielono na kilka stref tematycznych. Można m.in. zapoznać się z nowymi rodzajami włókien, obejrzeć futurystyczne kreacje młodych projektantów, poznać możliwości wykorzystania tkanin w produkcji mebli, wzornictwie i aranżacji wnętrz, przyjrzeć się włóknom i materiałom ochronnym wysokiej technologii, a także innowacjom w medycynie, zastosowaniom tekstyliów w architekturze i przy pracach ziemnych w rolnictwie.

"Futurotextiles" prezentowano wcześniej m.in. w Stambule (Turcja), Bangkoku (Tajlandia), Szanghaju (Chiny), Barcelonie i Cordobie (Hiszpania), Prato (Włochy) i Ronse (Belgia). Do Łodzi trafiła dzięki ACTE, czyli europejskiej sieci miast tekstylnych. Łódź od 2005 r. jest członkiem tej organizacji.

Wystawa w Łodzi będzie czynna do 20 maja.(PAP)

duk/ szu/ hes/ krf/

technologie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie