Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zielona energia z aukcji może być obciążona akcyzą

Zielona energia z aukcji może być obciążona akcyzą

Projekt ustawy o OZE nie przewiduje rozwiązań pozwalających na zwolnienie od akcyzy na energię elektryczną instalacji, które nie będą otrzymywać świadectw pochodzenia, a zatem takich, które zostaną objęte aukcyjnym system wsparcia - mówi Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi s.c.

Sygnalizujecie państwo, że projekt ustawy o OZE w wersji 6.1 przynosi rozwiązanie oznaczające, że energia elektryczna z OZE wytworzona przez instalacje, które wygrają aukcje nie będzie zwolniona z akcyzy. Które z projektowanych przepisów na to wskazują?

- Według ostatnich poprawek do projektu ustawy o OZE , ustawa akcyzowa nie ulegnie zmianie w zakresie zwolnienia od akcyzy dla odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że nadal, podstawą zwolnienia będzie jedynie dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia. Projekt ustawy o OZE nie przewiduje więc rozwiązań pozwalających na zwolnienie od akcyzy na energię elektryczną instalacji, które nie będą otrzymywać świadectw pochodzenia, a zatem takich, które zostaną objęte aukcyjnym system wsparcia.

We wcześniejszych wersjach ustawy mechanizm zwolnienia od akcyzy na energię elektryczną instalacji objętych aukcyjnym systemem wsparcia był przewidziany, a opierał się on na gwarancjach pochodzenia. Został on w zasadzie zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów, które w jednych z ostatnich uwag wskazało jedynie na konieczność

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie