Zmiana czasu. Kolej przypomina o przestawieniu zegarków

Zmiana czasu. Kolej przypomina o przestawieniu zegarków

Fot. Vlingva/iStockphoto

W nocy z soboty na niedzielę zmienimy zimowy czas na letni. Oznacza to, że 25 nocnych pociągów pozornie będzie jechać godzinę dłużej niż w rozkładzie. Kolejarze uspokajają, że pasażerowie nie powinni tego odczuć - o ile będą pamiętać o przestawieniu zegarków.

W niedzielę 25 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 28 października.

Tej nocy w trasie będzie 25 pociągów PKP Intercity, np. pociągi TLK Przemyśl-Wrocław, Zakopane-Gdynia, Warszawa-Szczecin czy pociągi międzynarodowe Chopin z Wiednia do Warszawy, Silesia z Pragi do Krakowa oraz Kiepura z Amsterdamu do Warszawy.

- Czas jazdy pociągów jadących tej nocy nie ulegnie zmianie. Tak naprawdę wszystkie pociągi przyjadą o czasie, jednak pozornie różnica pomiędzy godziną przyjazdu a obowiązującym rozkładem wyniesie do 60 min. Pasażerowie w żaden sposób tego nie odczują, jednak muszą pamiętać o przestawieniu zegarków - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska.

Zmiana czasu nie dotyczy za to pasażerów Przewozów Regionalnych. Jak poinformował PAP Michał Stilger z biura prasowego spółki, pociągi przewoźnika nie kursują późną nocą. Jak powiedział PAP rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski, utrudnień nie będzie też na lotnisku, ponieważ między godz. 2 a 3 w nocy z soboty na niedzielę - samoloty nie będą startować ani lądować.

W Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 r.

O zmianie czasu czytaj w Money.pl
Kalendarzowa wiosna już w środę
Choć kalendarzowa wiosna zacznie się w tym roku, jak zwykle, 21 marca, to astronomiczna wiosna będzie już wtedy trwała. Słońce znajdzie się bowiem w punkcie równonocy wiosennej dzień wcześniej - już we wtorek 20 marca o godz. 6:14.
Zmiana czasu. Tylko bez paniki
Czy zmiana czasu rzeczywiście może rozregulować nasz rytm życia. Psycholodzy twierdzą, że nie ma powodów do paniki. To przecież tylko godzina. Czy słusznie?
Znoszą zmianę czasu, bo szkodzi zdrowiu
Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie może być uciążliwa dla ludzi, zagrażać ich zdrowiu i powodować stres.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sdfvjfo
77.255.254.* 2012-03-25 07:23
Nikt nie mówi o realnych stratach w produkcji.
U mnie w zakładzie podczas jesiennej zmiany czasu musi być godzinna przerwa w produkcji-komputerowo są nanoszone nr partii towaru i nie może być w bazie dwóch towarów w tym samym czasie wyprodukowanych.
jestem za a nawet przeciwko
87.251.252.* 2012-03-25 01:36
..

" ... ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii ..." - co za bzdura:

tylko z tego same stresy : dwa razy w roku, przez parę tygodni, zaburzamy ustalony już przez poprzednie pół roku, rytm pór aktywności i snu , w tym tak ważny dla zdrowia rytm spożywania posiłków, co szczególnie odbija się na małych dzieciach : to je trzeba na siłę rano zrywać i karmić to znów na odwrót, co przysparza stresów tak dzieciom jak i rodzicom ...


Kolej i bez zmiany rozkładu pociągów ma dosyć kłopotów...

Dajmy sobie może spokój z ta bzdurą zmiany czasu.
stary i glupi
149.156.124.* 2012-03-24 23:09
wydluzajac zegarki o godzine wyludzamy z ZUS 40 milionow emeryturo-godzin.