Big Data w bankowości – przykłady zagraniczne i lokalne

Big Data w bankowości – przykłady zagraniczne i lokalne

W sektorze finansowym narzędzia analityczne Big Data wpływają na dwa istotne aspekty działalności organizacji: pozwalają zwiększać sprzedaż produktów i usług oraz ograniczać nadużycia.

Analityka oznacza przede wszystkim wzrost sprzedaży wynikający z lepszego zrozumienia indywidualnych potrzeb klientów. Przykładowo, jednemu z włoskich banków dzięki analizie nieustrukturyzowanych danych udało się obniżyć migrację klientów z 6% do 3% oraz podnieść wartość wskaźnika NPS (Net PromoterScore). Stało się to możliwe poprzez wykorzystanie uwag kasjerów w oddziałach, konsultantów call center i e-maili klientów do wykrywania zmian w zachowaniach klientów oraz prowadzeniua naliz sentymentu wobec marki w mediach społecznościowych. W efekcie bank zyskał możliwość tworzenia indywidualnych propozycji odpowiadających profilowi klienta i oferowania ich za pośrednictwem wszystkich kanałów – internet, callcenter i w oddziałach.

Z kolei w przypadku NYSE Euronext Big Data pozwala ograniczać nadużycia. Eksperci nadzoru rynkowego mogą szybciej identyfikować pośród ogromnej liczby transakcji te, które są nielegalne. Zastosowanie narzędzi Big Data skróciło czas potrzebny na uruchomienie algorytmów sprawdzających legalność transakcji o ponad 99%. Jednocześnie zredukowano ilość zasobów IT wymaganych do obsługi własnych rozwiązań o ponad 35%. Najważniejsze jednak, że wzrosła zdolność personelu do wykrywania i wyjaśniania podejrzanych transakcji. Oznacza to bowiem minimalizację straty wszystkich inwestorów.

Polskie instytucje finansowe również zaczynają wykorzystywać możliwości Big Data. Korzystając z wielu źródeł informacji, poszukują wzorców zachowań wskazujących na ryzyko wyłudzeń kredytowych z udziałem pracowników, analizują dane o transakcjach klientów, aby zaproponować odpowiednie zniżki i promocje, np. zakupy odzieżowe, wydatki na kawę i aktywności sportowe, albo wykorzystują dane o transakcjach kartowych po przekroczeniu granicy kraju i przekazują klientom oferty ubezpieczenia w podróży.

ibm, bankowość, big data, narzędzia analityczne
Czytaj także
Polecane galerie